W czerwcu pisaliśmy o tym, że o niepodzielności urlopu ojcowskiego przekonani są eksperci jak i sama PIP. W swoim stanowisku jednoznacznie stwierdziła, że przepisy kodeksu pracy nie przewidują możliwości dzielenia urlopu ojcowskiego. Teraz swoją opinię przedstawiło Ministerstwo Pracy w odpowiedzi na interpelację poselską. Resort pracy podziela wcześniejsze opinie ekspertów i PIP. I jednocześnie jednoznacznie informuje, że nie są prowadzone prace legislacyjne nad zmianami obecnych przepisów.

Przed nowelą obowiązującą od 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego wynosił jeden tydzień. Urlop ten udzielany był jednorazowo, a taki sposób jego wymierzania wynikał wprost z przepisów. Zgodnie bowiem z art. 182 (3) § 3 k.p. do przepisów regulujących urlopy ojcowskie stosuje się odpowiednio m.in. art. 183 (1) § 1 k.p. A ten stanowi, że przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym.
Eksperci, PIP i Ministerstwo Pracy twierdzą, że niepodzielność urlopu ojcowskiego wynika z brzmienia art. 182(3) § 1 k.p. Stanowi on, że pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni.
Urlop taki przysługuje do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Pisemny wniosek o udzielenie urlopu pracownik musi złożyć nie później niż na tydzień przed jego rozpoczęciem. Kodeks pracy nie różnicuje wymiaru urlopu ojcowskiego ze względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie, tak jak jest to przy urlopie macierzyńskim. A więc, niezależnie od tego, czy pracownikowi urodzą się bliźnięta, czy więcej dzieci ojcu przysługuje dwa tygodnie urlopu ojcowskiego.
Urlop ojcowski to nie jedyna forma opieki nad dzieckiem przysługująca rodzicowi. Tata może również skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 182(2) k.p.). Jest to możliwe wówczas, gdy z części urlopu zrezygnuje pracownica, po wykorzystaniu przez nią 14 tygodniu urlopu (zgodnie z art. 180 § 5 k.p.)

Za czas urlopu ojcowskiego jak i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje mężczyźnie zasiłek z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Artykuł 29a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stanowi, że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu-ojcu dziecka przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko.