Chodzi o odmrożenie podstawy wyliczania dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. W projekcie posłowie zaproponowali skrócenie o 9 miesięcy czasu obowiązywania przepisu wskazującego na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę z grudnia 2009 r. (1276 zł) jako podstawy do wyliczania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Uznali, że kwota ta jest nieadekwatnie niska w stosunku do rzeczywistych kosztów, które będą ponosić pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne w 2012 r. Uważają, że wprowadzenie tej zmiany pozwoliłoby na udzielenie większego wsparcia pracodawcom w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, co de facto skutkowałoby większą stabilnością zatrudniania osób niepełnosprawnych na rynku pracy. W związku z tym zaproponowali, by zamrożenie podstawy naliczania dofinansowania obowiązywało tylko w pierwszym kwartale 2012 r. Takie rozwiązanie oznaczało, że zatrudniający niepełnosprawnych mogli liczyć na wyższą pomoc, bo obliczaną od 1386 r., poczynając od rozliczeń za kwiecień br.

Propozycja ta nie znalazła jednak poparcia podczas I czytania w komisji sejmowej. Posłowie zaproponowali przesunięcie terminu i zdecydowali, że podstawa dopłat do pensji wypłacanych firmom przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zostanie odmrożona od ostatniego kwartału tego roku.
Posłowie tłumaczyli tę poprawkę koniecznością zmiany planu finansowego PFRON i przystosowania systemu obsługi dofinansowań i refundacji.
W pierwszym czytaniu zaakceptowano również zmianę wprowadzającą uzależnienie przyznania dopłaty z PFRON od wpłacania przez pracodawcę pensji niepełnosprawnemu pracownikowi na jego rachunek bankowy. Chodzi o zapobieganie wyłudzaniu dofinansowań z PFRON przez firmy fikcyjnie zatrudniające niepełnosprawnych pracowników.
 
Innymi zmianami, które mają zostać wprowadzone do ustawy o zatrudnianiu niepełnosprawnych jest propozycja uszczelnienia systemu wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych ze środków publicznych poprzez wzmocnienie uprawnień kontrolnych Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ma zostać również uszczelniony system dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Posłowie chcą też wprowadzić nowe przepisy o odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o rehabilitacji.

Zaproponowano również uzupełnienie niektórych przepisów ustawy o rehabilitacji o nowe regulacje prawne zmierzające do efektywniejszego nadzoru nad realizacją zadań przewidzianych w ustawie oraz o przepisy doprecyzowujące funkcjonowanie zakładów aktywności zawodowej i zakładów pracy chronionej.