W dzisiejszych czasach pracodawcy liczą na lojalność swoich podwładnych. Niestety rzeczywistość staje się okrutna i pokazuje, że nie zawsze można wierzyć im na słowo.

Ustawodawca wyszedł przedsiębiorcom naprzeciw, wprowadzając do Kodeksu pracy tzw. umowę o zakazie konkurencji.

Po pierwsze umowa

Aby mówić o zakazie konkurencji musimy mieć do czynienia z umową, w której pracownik zobowiązuje się do tego, że nie będzie prowadził tzw. działalności konkurencyjnej. Nie wystarczy tu samo oświadczenie pracownika. Jeżeli nie dojdzie do jej zawarcia, pracodawca nie będzie miał podstaw do dochodzenia swoich roszczeń. Co więcej umowa musi być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Wzory umów znajdziesz>>>

Czy wiesz że...?

Umowa o zakazie konkurencji jest zaliczana to tzw. klauzul autonomicznych, co oznacza, że jest zawierana obok istniejącej już umowy o pracę. Rozwiązanie takiej umowy nie jest więc równoznaczne z ustaniem stosunku pracy.

Po drugie precyzja

Pracodawcy muszą pamiętać, że zakres zakazu konkurencji należy odpowiednio doprecyzować. Nieokreślenie takiego zakresu powoduje, że umowa staje się nieważna. Pracownik musi mieć pewność, jakiej działalności nie można mu wykonywać. Jeżeli zapisy nie będę wystarczająco doprecyzowane taka umowa także może zostać uznana za nieważną.

W orzecznictwie przyjęto, że brak określenia przedmiotu zakazu w umowie zawartej na podstawie art. 101i 1012 k.p., jak również ograniczenie się do powtórzenia sformułowań ustawowych, skutkuje nieważnością takiej umowy jako czynności sprzecznej z prawem, tłumaczy autor publikacji.

Jeśli chcesz wiedzieć w jakie elementy są niezbędne do zawarcia takiej umowy sprawdź pozycję w naszej księgarni Zakaz konkurencji w prawie pracy, autorstwa Piotra Prusinowskiego pod redakcją merytoryczną prof. Zbigniewa Górala.

Po trzecie: Kiedy?

Zgodnie z regulacjami kodeksowymi możemy wyróżnić dwa rodzaje umów o zakazie konkurencji. Są to umowy zawierane w trakcie trwania stosunku pracy oraz te, które obowiązują także po ustaniu zatrudnienia.

Jak tłumaczy autor publikacji "Zakaz konkurencji w prawie pracyRóżnice konstrukcyjne zachodzące między nimi są determinowane czynnikiem temporalnym. Obowiązek pracownika sprowadza się do zaniechania aktywności zawodowej. Świadczenie pracodawcy jest zróżnicowane. W umowach zawieranych po ustaniu stosunku pracy polega na zapłacie odszkodowania, w umowach trwających w trakcie zatrudnienia pracodawca nie jest zobowiązany do świadczenia wzajemnego (chyba że strony zastrzegą inaczej). Wyodrębnienie obu umów podyktowane zostało czasem ich obowiązywania. Czynnik ten ma znaczenie, gdyż modyfikuje związek zachodzący między świadczeniem pracownika a jego sytuacją zarobkową.

A co dla pracownika?

Dla pracownika, który powstrzymuje się od działalności konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia ustawodawca przewidział swego rodzaju rekompensatę w postaci odszkodowania. Okres przez jaki należy je wypłacać powinien wynikać bezpośrednio z treści umowy. Pracodawca nie może uchylić się od takiego obowiązku, nawet wtedy, gdy pracownik zajmie się inną, niekonkurencyjną działalnością. Należy dodać, że niewywiązywanie się z obowiązku prowadzi do wcześniejszego rozwiązania takiej umowy.

A to ciekawe...

Zagadnienie zakazu konkurencji regulują nie tylko przepisy prawa pracy, lecz także prawa handlowego i ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo zawrzeć umowę o zakazie konkurencji oraz jaka powinna być jej treść?

Nie wiesz kiedy może dojść do jej rozwiązania?

Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w Publikacji "Zakaz konkurencji w prawie pracy" autorstwa Piotra Prusinowskiego pod redakcją merytoryczną prof. Zbigniewa Górala.

 

W publikacji szczególną uwagę poświęcono problematyce odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji oraz kwestii skutków naruszenia klauzuli konkurencyjnej. Książka, będąca efektem wieloletniej praktyki orzeczniczej autora, w sposób kompleksowy i praktyczny opisuje, jak uniknąć strat i zabezpieczyć się przed działalnością konkurencyjną pracownika. Wiele zagadnień zostało omówionych na przykładach obrazujących zasady stosowania przepisów w praktyce. Ponadto zaakcentowano te tematy, które w obrocie prawnym przysparzają najwięcej problemów. Na uwagę zasługują również zamieszczone do praktycznego wykorzystania wzory umów o zakazie konkurencji. W książce zaprezentowano poglądy doktryny i bogate orzecznictwo sądowe.