Prawo unijne zakazuje pewnych form wykorzystywania pracowników. Mimo tego imigranci zarobkowi, zarówno spoza UE jak i z innych krajów unijnych, nierzadko padają ofiarą wyzysku. Agencja ocenia, że często w krajach UE brakuje skutecznych przepisów, które zapobiegałyby temu procederowi, a kary są zbyt niskie.
 
 
- Wyzyskiwanie pracowników to rzeczywistość w Unii Europejskiej. W niektórych sektorach zjawisko to jest wręcz powszechne - ocenia ekspert FRA Albin Dearing, który kierował pracami nad raportem.
 
Sektory, gdzie najczęściej dochodzi do łamania praw pracowników z innych krajów to rolnictwo, budownictwo, hotelarstwo i gastronomia, pomoc domowa oraz wytwórczość. W Polsce zjawisko to jest najbardziej rozpowszechnione w rolnictwie, budownictwie i przemyśle wytwórczym. 
 
W raporcie zalecono wzmocnienie ochrony pracowników w przepisach prawa karnego w krajach UE, wzmocnienie inspekcji pracy, zapewnienie ofiarom wyzyskiwania przez pracodawcę prawa do odszkodowania oraz propagowanie nastawienia "zero tolerancji" dla wyzyskiwania pracowników, co powinno obejmować także zwiększenie świadomości konsumentów.