- Wiedza o ubezpieczeniach społecznych jest jedną z ważniejszych, w którą powinniśmy wyposażyć nasze dzieci ucząc je funkcjonowania w życiu społecznym. Już na starcie swojej dorosłości jako pracownicy, zleceniobiorcy czy osoby prowadzące własne firmy, zetkną się z działalnością ZUS, a informacje o przysługujących im prawach i obowiązkach pozwolą na podejmowanie właściwych decyzji - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Czytaj również: ZUS: Internetowy kalkulator pomoże przedsiębiorcom w obliczeniu składek

 

Gotowy projekt

"Projekt z ZUS" to propozycja dla uczniów szkół podstawowych, którzy niebawem wkroczą na rynek pracy. Jak napisano w ulotce reklamowej, młodzież powinna wiedzieć, dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom społecznym i na jakie świadczenia może liczyć, jeśli opłaca składki.

 


Projekt polega na przeprowadzeniu przez nauczyciela lekcji, podczas której przybliża on uczniom tematykę ubezpieczeń społecznych. Po zajęciach, już w grupach, wykonują film, komiks bądź plakat i za pośrednictwem tych form starają się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Najlepsze prace biorą udział w zmaganiach konkursowych w poszczególnych kategoriach. Na zwycięzców czekają nagrody i publikacja na stronie internetowej ZUS. Materiały dydaktyczne do „Projektu z ZUS” opracowane zostały przy współpracy z metodykiem nauczania i są zgodne z podstawą programową.

 

15 tysięcy uczniów

Tegoroczna edycja jest już czwartą z kolei. Do tej pory w „Projekcie z ZUS” udział wzięło blisko 15 tysięcy uczniów z całej Polski. W ubiegłym roku szkolnym z terenu działalności oddziału ZUS w Chorzowie do projektu zgłosiło się 90 uczniów z 13 szkół. Do finału dostali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 im. T. Korczaka z Chorzowa, którzy przygotowali film „Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne”.

 

ZUS przeszkoli

- Serdecznie zapraszamy szkoły do udziału w projekcie. To tylko jedna lekcja, a wiedza bezcenna. Ze swej strony zapewniamy nie tylko materiały dydaktyczne, ale też opiekę merytoryczną, szkolenia dla nauczycieli – opiekunów projektu. Przeprowadzamy też lekcje instruktażowe - dodaje Beata Kopczyńska.

Kopczyńska przypomina, że podstawa programowa kształcenia ogólnego w szkole podstawowej zachęca nauczycieli, aby wykorzystywali metody aktywizujące co daje właśnie „Projekt z ZUS”. Dodatkową zaletą jest również to, że może być prowadzony w każdym czasie (przez cały rok) we wszystkich szkołach, które się do niego zgłosiły. Zgłosić warto się już teraz, by młodzież miała czas na przygotowanie pracy konkursowej.

Zgłoszenia szkół można kierować na adres poczty elektronicznej: izabela.jakubek@zus.pl lub dzwoniąc pod numer 32 3490714 wew. 714, kom. 501 696 39.