We wtorek, 11 lutego 2020 r., wieczorem Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrzyła senackie poprawki  do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (druk sejmowy nr 215).

 


Posłowie nie zaaprobowali poprawek wniesionych do ustawy przez Senat. Jedna z nich zakłada wykreślenie zapisów wskazujących, że dodatkowe świadczenie, popularnie zwane „trzynastką” dla emerytów i rencistów, będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego (wcześniej zwanego Solidarnościowym Funduszem Wsparcia Osób Niepełnosprawnych). Komisja negatywnie zaopiniowała nawet poprawki wprowadzające do ustawy zmiany porządkujące, zaproponowane przez senackie biuro legislacyjne.

Czytaj również: Począwszy od 2020 r. tzw. trzynasta emerytura i renta będzie stałym, dorocznym świadczeniem

Poprawki przedstawiła członkom komisji senator Magdalena Kochan (KO). Podkreśliła, że "wszyscy w Senacie uznają wypłatę trzynastej emerytury za ważną i potrzebną". Jednak – jak argumentowała – "trzynastki" powinny być finansowane z pieniędzy ZUS i KRUS, a nie z Funduszu Solidarnościowego. Dodała, że pieniądze z funduszu miały przede wszystkim zabezpieczać potrzeby osób z niepełnosprawnością.

 


Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, powiedział, że rząd jest przeciwny przyjęciu poprawek Senatu, bo wykreślenie zapisów o finansowaniu „trzynastek” z Funduszu Solidarnościowego pozbawi ustawę źródła finansowania.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą, dodatkowe świadczenie będzie odtąd świadczeniem corocznym. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Sejm zajmie się stanowiskiem komisji w sprawie senackiej uchwały prawdopodobnie na rozpoczynającym się w środę, 12 lutego, posiedzeniu.