Artykuł 130 § 2 k.p, stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.  Dzieje się tak, ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom, do końca okresu rozliczeniowego, dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Dokładny termin dnia wolnego udzielonego pracownikom w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy wyznacza pracodawca. To on jest bowiem odpowiedzialny za organizację pracy w firmie. Wskazując datę dnia wolnego pracodawca pamiętać musi aby mieścił się on w ramach okresu rozliczeniowego, w których przypadało święto. Dzień wolny może być natomiast wyznaczony zarówno przed dniem świątecznym jak też po nim.

Wyznaczonego terminu dnia wolnego pracodawca nie ma obowiązku uzgadniać z działającymi na terenie firmy organizacjami związków zawodowych. Nie ma również wymogów aby takie ustalenia znalazły się w regulaminie pracy.

Jeśli pracodawca jest uprawniony do wydawania wewnętrznych zarządzeń może w ten sposób poinformować pracowników o terminach wyznaczonych dni wolnych. Może również uzgodnić ich termin ze związkami zawodowymi, a nawet samami pracownikami, traktując ich głos jako doradczy.