W kongresie organizowanym przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy wzięli udział dyrektorzy warszawskich techników i branżowych szkół I stopnia, pracodawcy, przedstawiciele warszawskich uczelni, a także doradcy zawodowi. Podczas kongresu dyskutowano o perspektywach rozwoju edukacji zawodowej w kontekście potrzeb warszawskiego rynku pracy.

Program współpracy między warszawskimi szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe a pracodawcami jest realizowany już od ponad 10 lat. Jak wskazuje wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, "pracodawcy będą wspomagać szkoły sprzętowo, będą służyli pomocą fachowców, którzy będą występować w roli nauczycieli. Warszawskie szkoły zawodowe są na europejskim poziomie, o czym świadczą różnego typy certyfikaty wydawane przez te szkoły, które uprawniają do pracy nie tylko w Polsce, lecz także w znanych prestiżowych firmach zagranicznych, np. samochodowych". Zdaniem Paszyńskiego "rozpoczęcie nauki w technikum stanowi dziś dobrą prognozę dotyczącą własnego rozwoju".

Dyrektor Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy Joanna Gospodarczyk wskazała, że „pracodawcy, gdy decydują się na współpracę ze szkołami, przestają narzekać na wykształcenie absolwenta warszawskiej szkoły zawodowej”. Wskazała, że na przykład umowa zawarta przez Zespół Szkół im. inż. S. Wysockiego (d. Kolejówka) z Tramwajami Warszawskimi jest ważna z punktu widzenia mieszkańców Warszawy, bo „warto, żeby motorniczy tramwajów byli doskonale przygotowani do wykonywania zawodu”. Co więcej, absolwenci nie muszą się martwić o pracę, bo - jak mówił Włodzimierz Paszyński - „Tramwaje Warszawskie oferują uczniom zatrudnienie po skończeniu szkoły”.

W ramach realizacji zawartych porozumień pracodawcy m.in. zorganizują dodatkowe kursy i szkolenia dla nauczycieli i uczniów szkół, sfinansują pomoce dydaktyczne, zostaną przeprowadzone autorskie programy dostosowujące kształcenie do potrzeb pracodawców. Niektórzy pracodawcy ufundują również stypendia finansowe dla najzdolniejszych uczniów.

Zespół Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1 w Warszawie zawarł na przykład porozumienie z oddziałem warszawskim Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Dyrektorka szkoły Dorota Lipińska powiedziała PAP, że współpraca ze stowarzyszeniem będzie polegała na "organizacji warsztatów i wykładów pokazujących tajniki zawodu księgowego, stowarzyszenie udzieli także wsparcia merytorycznego szkole".

Polskie Stowarzyszenie Producentów Dźwigów zawarło z kolei porozumienie z Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych. Tadeusz Popielas, sekretarz generalny stowarzyszenia, powiedział PAP, że "współpraca ze szkołą trwa już od 13 lat i wciąż się rozwija. Wraz ze szkołą wdrażamy wspólnie zawód techników urządzeń dźwigowych (wind - przyp. red.). Dajemy młodzieży szansę zdobycia dobrego zawodu, dobrze płatnego w branży o zaawansowanej technologii, ogólnoświatowej, która cały czas się rozwija".

"Przygotowaliśmy wspólnie podstawę programową, przyjmujemy uczniów na praktyki, wyposażamy klasy, uczestniczymy w promocji szkoły, w targach edukacyjnych i wspomagamy nabór do szkoły. Angażujemy się szkolenie uczniów, żeby zyskać wykwalifikowanych pracowników" - wyjaśnił Popielas.

Tegoroczny kongres jest pierwszy, ale organizatorzy planują, że będzie to spotkanie cykliczne odbywające się raz do roku. Zastępca dyrektora Biura Edukacji UM Mieczysława Nowotniak zaznaczyła, że „celem kongresu jest uświadomienie społeczeństwu, że szkoły zawodowe kształcą bardzo dobrze i że można pozyskać pracownika z takich szkół. Celem jest także zainspirowanie niezdecydowanych pracodawców, żeby się otworzyli na współpracę ze szkołami”.

autor: Anna Dudzik

adzi/ jw/