NSZZ "Solidarność" przebadała 8 losowych sieci handlowych. Z inforacji związkowców wynika, że Bisfenol A jest stosowany przez niemal wszystkie sieci handlowe. Przeanalizowano skład chemiczny paragonów ośmiu popularnych sieci handlowych: Jysk, Pepco, Auchan, Kaufland, Castorama, Biedronka, Amazon i Rossman. - Tylko jedna z tych przebadanych przez nas nie stosuje tej substancji na paragonach fiskalnych - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność",

 

Czytaj więcej na Prawo.pl: Pracujący emeryci nie szybko zasypią dziurę w FUS
 

Pracownicy powinni pracować w rękawiczkach?

- Będziemy żądali od pracodawców by wyposażyli pracowników w maseczki i bawełniane rękawice, które są stosowane chociażby w Brukseli. Domagamy się także, żeby Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęły wraz z nami kampanie uświadamiające chociażby o tym, że mycie rak przez pracowników jest bardzo ważne - poinformował Bujara.

Zaznacza, że w rękawiczkach i maseczkach pracują także niektórzy pracownicy w Skandynawii. - Z naszych informacji wynika, że są paragony, które zawierają niewielkie ślady szkodliwych substancji. Co więcej nie jest to drogie, ponieważ paragony, które będą o wiele bezpieczniejsze dla pracowników są droższe o zaledwie 5-7 proc. - podkreśla Bujara.

 

Czym jest Biosfenol?

Związkowcy wyjaśniają, że Bisfenol A jest powszechnie obecnym związkiem, który ma właściwości naśladowania żeńskich hormonów płciowych - estrogenów. - Stałe narażenie na tę substancję może zwiększać ryzyko chorób cywilizacyjnych takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu czy nowotwory: rak piersi, rak prostaty - podkreślają.

- Jest powszechnie wykorzystywany w opakowaniach do żywności, butelkach, opakowaniach do płyt CD i DVD, sprzęcie elektronicznym, plombach dentystycznych, czy soczewkach kontaktowych. Najbardziej narażone na kontakt z bisfenolem są pracownicy sklepów. Stężenie tej substancji na paragonach jest bowiem nawet 250-1000 razy większe niż w żywności, a jego przenikalność przez skórę wynosi aż 46 proc. - dodaje NSZZ "Solidarność".

Czytaj również: Dr Florczak: Pracodawca nie może zabronić pracownikom rozmawiania o rodzinie

Dr Aleksandra Rutkowska, prezes DetoxED zwróciła uwagę, że Bisfenol A nie jest substancją toksyczną, jest substancją endokrynną. - Więc skutków jego działania nie zobaczymy od razu. Efekt działania tej substancji zależy chociażby od długości narażenia na jego działanie - mówiła.

- Mamy 2 mln pracowników i każda osoba ma dziennie kontakt przynajmniej z 400 paragonami. Przez to istnieje poważne ryzyko wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne i ryzyko wzrostu zaburzeń rozwoju płodów u pracownic, które są w ciąży. A trzeba podkreślić, że szacowane koszty leczenia skutków narażenia ludzi na tego typu substancje to 100-250 mld euro rocznie - dodała.