Według opinii Prezydium KK, z uwagi na trudną sytuację na polskim rynku pracy należy z dużą ostrożnością odnosić się do zatrudniania cudzoziemców w Polsce. "Solidarność" zwraca przy tym uwagę, że obowiązywanie przepisów rangi międzynarodowej wskazuje, iż obecna liberalizacja polityki społecznej rządu w zakresie zatrudniania cudzoziemców nie sprzyja ochronie miejsc pracy dla polskich obywateli.

Czytaj: Pracodawcę obowiązuje specjalna procedura zatrudniania cudzoziemca

Prezydium KK podkreśla, że polscy obywatele powinni mieć zapewnione co najmniej równe prawo do otrzymania pracy na godnych warunkach. Uwzględniając dotychczasowe podejście pracodawców, którzy w przeważającej mierze nastawieni są na osiąganie w krótkim czasie zysku z prowadzonej działalności gospodarczej, należy liczyć się z istnieniem poważnego ryzyka, że obywatele RP poszukujący pracy nie będą konkurencyjni na rynku pracy. Wynika to z faktu, iż cudzoziemcy, zwłaszcza z krajów Europy wschodniej akceptują warunki pracy znacznie gorsze (na granicy ubóstwa), i to nie tylko w zakresie wysokości otrzymywanego wynagrodzenia za pracę, ale również w zakresie rodzaju zawieranych umów (tzw. „umów śmieciowych”).

Prezydium KK proponuje, aby wypracować mechanizm zgodnie, z którym proces wyboru osoby na pracownika będzie w przeważającej mierze oparty na wykształceniu, doświadczeniu oraz predyspozycjach kandydata, przy jednoczesnym sztywnym określeniu wartości wynagrodzenia za oferowaną pracę.

Związek ponownie wezwał do ochrony pracy, miejsc pracy oraz promocji zatrudnienia polskich pracowników i bezrobotnych.