Odpowiedź: skan zwolnienia nie stanowi podstawy wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Pracodawca, który wypłaci na tej podstawie wynagrodzenie bierze na siebie ryzyko ewentualnych negatywnych następstw wynikających z tego faktu.
 
Uzasadnienie: zgodnie z § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 60, poz. 281 z późn. zm.) dokumentem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy jest między innymi zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: z 2014 r. poz. 159) – dalej u.ś.p., co oznacza, że dla potrzeb ustalenia uprawnień do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego na podstawie art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94) - dalej k.p. niezbędne jest przedstawienie powyższego dokumentu. Obowiązujące przepisy nie wskazują możliwości dokumentowania faktu choroby skanem druku ZLA, gdyż wymagają one dokumentu (oryginału wystawionego na odpowiednim druku), którego zasady wypełniania zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 229).
Zaświadczenie lekarskie stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. Wypłacenie przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego bez wymaganych dokumentów może mieć daleko idące konsekwencje, gdyż po okresie wypłaty wynagrodzenia chorobowego wypłaca się zasiłek, a do okresu zasiłkowego wlicza się okres pobierania wynagrodzenia chorobowego.