Ponadto dzięki lekturze numeru dowiedzą się Państwo jak w organizacji budować kulturę otwartości, dialogu i atmosferę zaufania oraz jak będą zorganizowane biura przyszłości, i jak naszą pracę uczynić wygodniejszą i bardziej efektywną. W dziale HRM zwracamy uwagę, na stres i podpowiadamy jak nim zarządzać, by nie stał się największym pochłaniaczem naszej energii w pracy. Piszemy też o tym, czego potrzebuje kierownik, aby stać się liderem oraz przybliżamy metodę „The Human Element”, która pomaga zwiększyć skuteczność firmy.
Osobom poszukującym inspiracji z praktyki polecamy studium przypadku PARP ukazujące wypracowany przez instytucję sposób pomiaru efektywności szkoleń oraz case Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. prezentujący wdrożenie projektu standaryzacji wiedzy w organizacji i implementację platformy e-learningowej, do której udało się również przekonać osoby dojrzałe o dużym doświadczeniu. Z działu Edukacja i Rozwój dowiedzą się również Państwo kiedy warto stosować sampling i do jakiego rodzaju projektów szkoleniowych opłaca się podjąć taki wysiłek organizacyjny.
W dziale „Prawo”, na przykładach prezentujemy najważniejsze zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które obowiązują od lipca 2016 r. Podpowiadamy również jak zadbać o bezpieczeństwo dokumentów aplikacyjnych. Czytelnicy poznają również odpowiedzi na pojawiające się na co dzień w obszarze stosowania przepisów prawa pracy pytania.
W dziale „Nowości” znajdą zaś Państwo wybrane przez redakcję najciekawsze pozycje książkowe z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi i rozwoju, które ukazały się ostatnio na rynku oraz krótką ich recenzję.

Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus
oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321
 

Spis Treści:

Dział: Temat numeru

Małe wielkie słowo: równowaga

O równowadze i godzeniu życia zawodowego z prywatnym mówi się coraz więcej i coraz częściej. I dobrze. Ważne jednak, aby nie były to jedynie puste słowa, laurki wystawiane firmom aspirującym do miana „przyjaznym rodzicom”. Jak od słów przejść do czynów? Potrzeba mądrego systemu zarządzania, zbudowanego na otwartości i poszanowaniu obu stron. Nie jest to zadanie łatwe, ale –jak pokazują praktyki firm – nie niemożliwe.

Rodzic-pracownik – to się opłaca! 
Kiedy mam do wyboru zatrudnić młodą mamę (młodego tatę) lub inną bezdzietną osobę, zawsze bez wahania wybiorę tę pierwszą. Dlaczego? Robię tak od wielu lat i jeszcze nigdy się nie zawiodłem. Wbrew obiegowym opiniom, że młodzi rodzice często chodzą na zwolnienia bądź nie są w stanie skupić się na pracy ze względu na dziecko, ja mam zupełnie odmienne doświadczenia. To pracownicy, w których warto inwestować.

Kluczowy element strategii nowoczesnej firmy
Godzenie życia zawodowego i rodzinnego to jeden z kluczowych obszarów, którym powinny interesować się działy personalne. Współczesne społeczeństwo chce być aktywne zawodowo przy równoczesnym spełnianiu się w rolach rodzicielskich.

Zaangażowany pracownik i szczęśliwy rodzic

Czy współczesne tempo życia, konieczność dostosowania się do rosnących wymagań pracodawców i konkurencyjnego rynku dają możliwość połączenia kariery zawodowej i spełnionego życia rodzinnego? Praktyki stosowane w Covance wskazują, że bycie zaangażowanym pracownikiem, wypełniającym cele biznesowe i rozwijającym swój potencjał, a jednocześnie spełnionym rodzicem jest możliwe. Wymaga ono jednak zarówno elastyczności i innowacyjnego podejścia ze strony pracodawcy, jak i otwartej komunikacji ze strony pracownika.

Jestem rodzicem – co na to mój pracodawca? 
Podczas często podejmowanego tematu o starzejącym się społeczeństwie i niskim przyroście naturalnym zwykle obwinia się młode społeczeństwo o odkładanie rodzicielstwa na później lub całkowitą z niego rezygnację. Jest to duża generalizacja problemu, ponieważ nie zawsze powodowane jest to wygodą czy niechęcią. W dużej mierze młodzi ludzi obawiają się, czy ich decyzja o posiadaniu potomstwa zostanie zaakceptowana przez pracodawcę, a co za tym idzie – czy będą mieli za co utrzymać siebie i dziecko.

Program wellness – czy to się firmie opłaca? 
Henry Ford powiedział kiedyś: „Firma, która zajmuje się wyłącznie zarabianiem pieniędzy, to kiepska firma”. Przedsiębiorstwo to przede wszystkim ludzie. To od ich zaangażowania, wiedzy, umiejętności i stopnia identyfikacji z celami firmy zależy powodzenie każdego przedsięwzięcia.Słownik pojęć związanych z e-learningiem

Dział: Ludzie i Wydarzenia

Głośne milczenie, głośne konsekwencje

Chcąc wzmacniać zaangażowanie pracowników i zachęcać ich do dzielenia się pomysłami, które mogłyby usprawnić działanie firmy, należy budować kulturę otwartości, dialogu i atmosferę zaufania. O konsekwencjach kultury milczenia dla pracowników i organizacji rozmawiamy z prof. Sylwiuszem Retowskim, psychologiem pracy i organizacji z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Lato HR, czyli porozmawiajmy o wartościach
Kiedy można uznać, że w organizacji „żyją” wartości? Czy i w jaki sposób wartości przekładają się na wyniki finansowe firmy? W jaki sposób mówić o wartościach, nie używając przy tym „korpomowy”? Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedzi podczas konferencji „Lato HR”.

Dział: Raport

Koniec świata pracy, który znamy

Środowisko pracy przechodzi rewolucję. Aż 92 proc. menedżerów HR i członków kadry kierowniczej uważa zmiany organizacyjne w ich firmach za najważniejszy trend w HR-ze w tym roku. Ta „nowa organizacja” opiera się m.in. na zespołach o szerokich kompetencjach. W Polsce najważniejszym trendem jest rozwój przywództwa i wykształcenie nowego pokolenia liderów.

Biuro przyszłości będzie mobilne
Marka Leitz prowadziła badania dotyczące przyszłości rynku pracy, a w szczególności zmian zachodzących w roli przestrzeni biurowej i wyzwań związanych z koncepcją „pracownika mobilnego”. Jak uczynić pracę wygodniejszą i bardziej produktywną?

Dział: HRM

Stres, którym nie zarządzamy, to największy pochłaniacz naszej energii w pracy
Badania związane z przeżywaniem stresu w miejscu pracy dowodzą, że temat jest poważny. Warto uświadomić sobie własny sposób przeżywania stresu oraz konsekwencje, jakie ponosimy w związku z brakiem umiejętności właściwego redukowania napięcia. Uważność na siebie jest fundamentem właściwego zarządzania energią oraz radzenia sobie z codziennością.

Czego potrzebuje kierownik,
aby stać się liderem? 

Firmy potrzebują pracowników, którzy umieją współpracować, i liderów, którzy są tego świadomi, posiadają odpowiednią wiedzę i potrafią budować silne i zgrane zespoły. W polskich firmach tacy liderzy to wciąż rzadkość.

Najważniejsi są ludzie
Według raportu „The Challenges of Working in Virtual Teams” aż 80 proc. ankietowanych choć raz było częścią zespołu zadaniowego, którego członkowie pracowali z różnych miejsc. Dlaczego praca zdalna staje się tak znaczącym elementem biznesu?

Droga do zwiększenia skuteczności firmy 
Czas weryfikuje przydatność metod stosowanych w zarządzaniu. W tym artykule przybliżymy dojrzałą, 60-letnią koncepcję – szanowaną w wielu krajach nie tylko z racji wieku, ale ze względu na efekty, które przynosi, i przyjazną metodologię.

Dział: Edukacja i rozwój

Pomiar efektywności szkoleń – ale jak? 

Jak wygląda badanie skuteczności szkoleń w polskich organizacjach? W przypadku ok. 80 proc. przedsiębiorstw proces ten zwykle kończy się na wypełnianiu „ankiety reakcji poszkoleniowej”, w której organizacja lub firma szkoleniowa pyta uczestników m.in. o ocenę treści szkolenia, przygotowanie merytoryczne trenera oraz organizację szkolenia.

E-nauka nie tylko dla Y-greków
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. od 2012 r. centralizuje różne procesy wewnętrzne, m.in. szkolenia. Jednym z pomysłów na standaryzację wiedzy przekazywanej pracownikom było wdrożenie platformy e-learningowej. W trakcie tego procesu trzeba było poradzić sobie jednak z wieloma wyzwaniami.

Arkusz oceny samplingowej
Kiedy warto stosować sampling, czyli próbkę szkoleniową? Do jakiego rodzaju projektów szkoleniowych opłaca się podjąć taki wysiłek organizacyjny? A jeśli już zdecydujemy się na zastosowanie tej zaawansowanej metody w naszych konkursach ofert i przetargach, to jak to wykonać, by maksymalnie wykorzystać siłę tego narzędzia?

Prawo

Najważniejsze zmiany w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Od 1 lipca 2016 r. pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne w inny sposób korzystają z ulg we wpłatach na PFRON. Ponadto mają też obowiązek udokumentowania fakturą zakupu produkcji lub usługi, regulowania płatności w terminie i udokumentowania kwoty obniżenia. Nowością są również kary finansowe w przypadkach nieprawidłowości. Na co jeszcze firmy powinny zwrócić uwagę?

(Nie)łatwa decyzja… 
Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością to decyzja, która może znacznie wpłynąć na obniżenie kosztów zatrudnienia. Wbrew wielu obawom pracodawców zatrudnienie wcale nie wiąże się ze skomplikowanymi formalnościami.

Prywatność kandydata w rękach pracodawcy, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo dokumentów aplikacyjnych
Pracodawca jest zobowiązany do ochrony danych osobowych kandydatów zgłaszających się do pracy. Dlatego tak istotne jest, aby pracodawca wiedział, jak postępować z dokumentami aplikacyjnymi i dbać o ich bezpieczeństwo.

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi