Podczas briefingu pod KPRM rzecznik rządu był pytany o możliwość weryfikowania zaszczepienia przeciw COVID-19. - Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będą przedstawione projekty legislacyjne, które mają uregulować kwestie weryfikacji zaświadczeń - zarówno u pracodawców, jak w innych miejscach, gdzie to będzie niezbędne – powiedział Müller.

O tym, że jest roboczy projekt ustawy, która ma umożliwić pracodawcom dostęp do informacji o tym, którzy pracownicy - a nawet usługobiorcy - są zaszczepieni, serwis Prawo.pl pisał jako pierwszy pod koniec sierpnia br. Weryfikacja ma być możliwa przy zastosowaniu aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywaniu zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia.

Czytaj więcej: Jest projekt - firma sprawdzi, czy pracownik i klienci są zaszczepieni>>

O pracach nad projektem w sprawie weryfikacji zaszczepienia pracowników mówił w ubiegłym tygodniu Adam Niedzielski, minister zdrowia. Przekazał wówczas, że dzięki projektowanym przepisom pracodawca będzie miał prawo zapytać o to, czy pracownik jest zaszczepiony i na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić swoje szczepienie, będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy. Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było.