W środę ustawą zajął się Senat na plenarnym posiedzeniu.

W ocenie Solidarności waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych powinna być powiązana ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Ten wzrost zależny jest od stanu gospodarki, a nie przetargu politycznego, jak w przypadku decyzji o wysokości płacy minimalnej - przekonuje związek.

Solidarność uważa, że zaproponowana przez Jana Libickiego (PO) zmiana, która realizuje zapowiedź ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, to oszustwo wobec rodziców dzieci niepełnosprawnych. Poprawka zakłada gwarancję regularnej waloryzacji świadczeń, proporcjonalnie do wzrostu płacy minimalnej.

"Jeśli Senat przyjmie ustawę z poprawką senatora Libickiego, co przy obecnej arytmetyce senackiej jest wręcz pewne, płaca minimalna będzie obciążona wielosetmilionową podwieszką. Spowoduje to, że płaca minimalna nie będzie istotnie rosła, a wręcz przeciwnie, należy się spodziewać zamrożenia jej wysokości. Tym samym świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci nie tylko, że nie będzie właściwie waloryzowane, a wręcz przeciwnie - jego wartość realna będzie spadać" - powiedział PAP rzecznik prasowy "S" Marek Lewandowski.

Związkowcy uważają, że poprawka rozmontowuje system płacy minimalnej, który od 2002 r. nie jest powiązany z wysokością różnych świadczeń finansowanych przez budżet państwa. Wcześniej waloryzacja takich świadczeń była uzależniona od obowiązującego wówczas najniższego wynagrodzenia. Dzięki nowej kategorii "płacy minimalnej" jej wzrost nie obciążał budżetu.

"Takie rozwiązanie niestety wpisuje się w politykę tego rządu i tej koalicji rządzącej, który swoimi decyzjami skłóca kolejne środowiska, tym razem konfrontując ubogich pracujących i środowiska osób niepełnosprawnych" - ocenił Lewandowski.

Senat omawia w środę dwie ustawy dotyczące wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych, które w piątek uchwalił Sejm. Senacka komisja rodziny i polityki społecznej chce wprowadzenia poprawek do ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci; mają one zagwarantować coroczną waloryzację tego świadczenia. Z kolei ustawę przywracającą zasiłki odebrane części opiekunów dorosłych niepełnosprawnych komisja proponuje przyjąć bez poprawek.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych podwyższa świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy zawodowej, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi. Przewiduje ona, że świadczenie od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

Z kolei zasiłek w wysokości 520 zł dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych przywraca ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Ma ona zrealizować grudniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.