Taka korzystna zmiana wynika z ustawy z 30 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej(Dz. U. Nr 224, poz. 1338). Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2012 r. i dotyczą dodatkowych dochodów osiągniętych po tej dacie. Limitem dochodowym skutkującym zawieszeniem prawa do pobieranego świadczenia będzie 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Przypomnijmy, renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim całkowicie niezdolnym do pracy z powodu niepełnosprawności, która powstała albo przed ukończeniem 18. roku życia, albo w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej (przed 25. urodzinami), albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Jeszcze do końca roku prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody wyższe niż 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Teraz miesięczny limit dodatkowych dochodów wynosi 1024,80 zł.

Nie zmieni się katalog dodatkowych przychodów bramnych pod uwagę przy jednoczesnym dorabianiu i pobieraniu świadczenia. Do ustalenia progu dochodowego skutkującego zawieszeniem prawa do renty socjalnej brane są pod uwagę przychody z działalności, która jest obowiązkowym tytułem ubezpieczeń społecznych. Tą działalnością jest zatrudnienie, służba, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy o emeryturach i rentach z FUS lub inna praca zarobkowa, albo prowadzenie działalności pozarolniczej.

Natomiast zarobki, które są brane pod uwagę to, w przypadku działalności gospodarczej – zadeklarowany przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z pozn. zm.). Są nimi także kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązane niezwłocznie powiadomić organ wypłacający świadczenie o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia. W razie gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia określającego kwotę przychodu. Ponadto renciści do końca lutego muszą poinformować ZUS o wysokości przychodu osiągniętego w ubiegłym roku, przesyłając zaświadczenie wystawione przez płatnika składek (np. przez pracodawcę) lub oświadczenie (jeśli sami opłacają za siebie składki). Ci, którzy skorzystają z nowego wyższego limitu, zrobią to zatem po raz pierwszy do lutego 2013 r., rozliczając się za 2012 r.