Ludowcy złożyli w czwartek w Sejmie projekt ustawy „Emerytura bez podatku”. Zakłada on, że dzięki zniesieniu podatków i składek od emerytur i rent, świadczenia seniorów będą wyższe o 20 procent.

– Ceny w sklepach rosną jak szalone, opłaty za mieszkania są coraz wyższe. Drożyzna najmocniej uderza w emerytów i rencistów. Nie wolno nam zostawić seniorów na pastwę losu – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL i pokazuje konkretne korzyści wynikające ze zmiany. Jeśli emeryt otrzymuje dziś na rękę 1338 zł emerytury, to po zmianach proponowanych przez PSL dostałby 1600 zł. To o 262 zł miesięcznie więcej niż obecnie. Przy najniższych emeryturach, wynoszących 854 zł na rękę miesięcznie, do portfela emeryta trafiłoby miesięcznie 146 zł więcej.

– Emerytury Polek i Polaków wciąż są bardzo niskie. Skoro gospodarka ma się tak świetnie, jak mówi PiS, państwo powinno zwolnić seniorów z płacenia podatków i składek. Jesteśmy im to winni! Emeryci i renciści swoje już w życiu zapłacili – mówi Kosiniak-Kamysz.
Prezes PSL uważa, że rząd PiS zapomniał o seniorach. Podkreśla, że przez 2 lata swoich rządów nie zrobili nic, by im pomóc, a waloryzacja świadczeń była najniższa od lat.

Kosiniak-Kamysz przypomina, że jego partia dwukrotnie składała w Sejmie ustawę przyznającą emerytom i rencistom 500 zł dodatku na święta. Projekty za każdym razem odrzucano.

Kosiniak-Kamysz zaznaczył też, że PSL liczy na życzliwość wszystkich klubów parlamentarnych i przyjęcie ustawy. Przypomniał, że bardzo wielu emerytów głosowało na PiS, więc teraz w ich imieniu ludowcy zamierzają sprawdzić, czy jest dobra wola i chęć pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują.