Odpowiedź:
Zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy za pracowników powracających po urlopach związanych z rodzicielstwem, m.in.: urlopie wychowawczym, przysługuje pracodawcy przez okres 36 miesięcy licząc od pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik wrócił z tego urlopu.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 149) – dalej u.p.z. pracodawcy nie opłacają składki na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników, którzy powrócili z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego. Zwolnienie z opłacania składek obowiązuje przez 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.
Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składki na Fundusz Pracy liczony jest od pierwszego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik zakończył jeden z powyższych urlopów. Zatem wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wypłacane w okresie powyższych 36 miesięcy jest zwolnione z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy. Przy czym należy pamiętać, że zwolnienie przysługuje pracodawcy wyłącznie za pracowników, którzy powrócili po urlopie udzielonym u tego samego pracodawcy.
W myśl interpretacji przepisów zamieszczonej na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, okres 36 miesięcy przysługującego pracodawcy zwolnienia od opłacania składki na Fundusz Pracy jest liczony łącznie, biorąc pod uwagę wszystkie okresy po powrocie z urlopów macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz urlopu wychowawczego udzielonych na to samo dziecko. Zwolnienie z opłacania składek przysługuje przez łączną sumę wszystkich miesięcy w okresach po powrocie z w.w. urlopów, aż do wyczerpania 36 miesięcy.
Przykład: Pracownica do dnia 11 stycznia 2010 r. przebywała na dodatkowym urlopie macierzyńskim. W dniu 12 stycznia 2010 r. wróciła do pracy u danego pracodawcy (przy czym za powrót do pracy uważa się również wykorzystywanie w okresie 12 stycznia 2010 r. – 2 marca 2010 r. urlopu wypoczynkowego). Następnie pracodawca na wniosek pracownicy udzielił jej urlopu wychowawczego na okres od 18 maja 2010 r. do 31 października 2013 r.
W takim przypadku zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy za ww. pracownicę przysługuje w stosunku do wynagrodzeń stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wypłaconych w okresach od dnia 1 lutego 2010 r. do dnia 31 maja 2010 r. oraz od dnia 1 listopada 2013 r. do dnia 30 czerwca 2016 r. (łącznie 36 miesięcy).
W przypadku, gdy w trakcie urlopu wychowawczego pracownica wykonuje pracę na podstawie zawartej dodatkowej umowy o pracę, to wynagrodzenie wypłacane z tytułu takiej umowy w okresie urlopu wychowawczego nie będzie objęte zwolnieniem z opłacania składki na Fundusz Pracy na podstawie art. 104a u.p.z.. Wobec czego, w opisanym przypadku, zwolnienie z obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy będzie przysługiwało dopiero w stosunku do wynagrodzeń wypłacanych pracownicy w okresie od listopada 2013 roku, jeżeli urlop wychowawczy zakończył się do dnia 1 listopada 2013 r. Z uwagi, iż podpisana z pracownicą dodatkowa umowa nie jest zleceniem tylko umową o pracę, to wynagrodzenie z tej umowy również będzie podlegało powyższemu zwolnieniu.
Joanna Królikowska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 23 marca 2015 r.