Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP.

Uprawnienia pracownika-przedstawiciela

Pracownik, który został wyznaczony na przedstawiciela pracowników w trybie art. 23711a § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p., ma prawo do zgłaszania pracodawcy wniosków w sprawie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zawodowych oraz żądania – po odpowiednim umotywowaniu – przeprowadzenia kontroli przez inspektorów pracy Państwowej Inspekcji Pracy oraz zastosowania przez nich środków prawnych przewidzianych w przepisach o Państwowej Inspekcji Pracy. Pracownikowi-przedstawicielowi pracodawca powinien również zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzania konsultacji, a w szczególności zapewnić, aby odbywały się one w godzinach pracy. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w konsultacjach – pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie.

Ponadto, do istotnych gwarancji uprawnień konsultacyjnych należy także objęcie uczestnika (uczestników) konsultacji ochroną przed ewentualnymi niekorzystnymi konsekwencjami z tytułu realizacji tych uprawnień.

Czytaj też: Firmy mają problem z oceną ryzyka zawodowego >

Obowiązki pracodawcy

Stosownie do art. 23711a § 1 k.p., pracodawca jest zobowiązany do konsultowania z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkich działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, w szczególności dotyczących:

  1. zmian w organizacji pracy i wyposażeniu stanowisk pracy, wprowadzania nowych procesów technologicznych oraz substancji chemicznych i ich mieszanin, jeżeli mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników,
  2. oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu określonych prac oraz informowania pracowników o tym ryzyku,
  3. tworzenia służby bhp lub powierzania wykonywania zadań tej służby innym osobom oraz wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy, a także wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników,
  4. przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego,
  5. szkolenia pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

W celu usprawnienia przeprowadzanych konsultacji, zgodnie z art. 23711a § 3 k.p., pracodawca powinien zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzania tych konsultacji, a zwłaszcza zapewnić, aby odbywały się one w godzinach pracy. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w konsultacjach pracownicy lub ich przedstawiciele zachowują prawo do wynagrodzenia.
Pracownicy lub ich przedstawiciele, zgodnie z art. 23711a § 2 k.p., mogą przedstawiać pracodawcy wnioski w sprawie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zawodowych.

Czytaj też: Definicje, obowiązki oraz procedury postępowania w związku z wypadkiem >

Pracownicy lub ich przedstawiciele, zgodnie z art. 23711a § 6 k.p., nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich konsekwencji z tytułu działalności, o której mowa w § 1, 2 i 4. Dotyczy to również pracowników lub ich przedstawicieli wchodzących w skład Komisji bhp, o której mowa w art. 23712 § 1 k.p.

Warto również dodać, że zgodnie z art. 23711a § 4 k.p., na umotywowany wniosek pracowników lub ich przedstawicieli dotyczący spraw zagrożenia zdrowia i życia pracowników – inspektorzy pracy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzają kontrole oraz stosują środki prawne przewidziane w przepisach ustawy z dnia z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 404 z późn. zm.).

Więcej na ten temat w Serwisie BHP:

Podstawowe obowiązki pracownika w zakresie bhp >

Ocena ryzyka zawodowego a kontrola PIP >

Wpływ związków zawodowych na warunki bezpieczeństwa pracy >

Konsultacje z pracownikami w zakresie bhp >