Franciszek Stefaniuka (PSL) złożył tę poprawkę w Sejmie, w imieniu PSL, podczas drugiego czytania projektu nowelizacji czterech ustaw związanych z zabezpieczeniem społecznym, jednak niedotyczących zasad przekazywania składek do OFE.

 

Nad rozwiązaniami w sprawie obniżenia składek do OFE pracuje rząd. Obecnie poddane są one konsultacjom społecznym. Zgodnie z rządowym projektem zamiast 7,3-proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach osobistych w ZUS. Docelowo w 2017 r. do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc. składki, a 3,8 proc. na subkonta w ZUS. Rząd chce ograniczyć w ten sposób przyrost długu publicznego i deficytu.

 

Według ministra w kancelarii premiera Michała Boniego, propozycja PSL jest destrukcyjna, bo nie służy utrzymaniu integralności II filara. Jak mówił w piątek Boni, nie jest ona propozycją rządową. "Pan poseł Stefaniuk zgłosił poprawkę, która idzie w duchu przyjętych przez Radę Ministrów, premiera Tuska i ministra Boniego (propozycji - PAP), aby zmniejszenie transferu (do OFE - PAP) było zrealizowane już od 1 kwietnia. I taka możliwość jest z punktu widzenia parlamentarnego, politycznego" - powiedział w poniedziałek dziennikarzom wicepremier Pawlak.

 

"Konieczne będą też działania, które prowadzi pan minister Boni. To znaczy wszystkie dodatkowe rozwiązania systemowe w przygotowywanej przez niego ustawie. Wtedy mogą być procedowane spokojniej, z większą starannością i dbałością o szczegóły" - dodał szef resortu gospodarki. W ocenie wicepremiera poprawka PSL umożliwi "przyspieszenie procesów, które są potrzebne, by emerytury były pewne, emeryci mieli poczucie pełnego bezpieczeństwa, a system funkcjonował w sposób stabilny i pewny".

 

Minister gospodarki zaznaczył, że propozycja PSL "zmierza do tego, by zrealizować propozycję rządu przyjętą na ostatnim grudniowym posiedzeniu między świętami a Nowym Rokiem". "Propozycje i działania zmierzające do całościowej ustawy - jak widać - są konsultowane; wokół szczegółowych rozwiązań są jeszcze bardzo gorące dyskusje". "Natomiast co do zmniejszenia transferu (do OFE - PAP) i zagwarantowania stabilności i pewności funkcjonowania systemu emerytalnego (...) ta poprawka może być przyjęta przez Sejm niezwłocznie i wejdzie wtedy od początku kwietnia, a więc jest to rozwiązanie jak najbardziej po linii rządowej" - dodał.

 

Pytany przez dziennikarzy, czy poprawka PSL jest zgodna z konstytucją wicepremier odparł: "Oczywiście, że jest zgodna z konstytucją. Tak samo jak zgodny z konstytucją jest projekt, który przedkładał pan premier i pan minister Boni. Poza tym ta poprawka jest po linii propozycji rządowych".

 

Pytany, czy Platforma Obywatelska zagłosuje za poprawką PSL, Pawlak odpowiedział: "A dlaczego ma głosować przeciwko własnemu premierowi?". Stefaniuk argumentował w czwartek, że chodzi o to, by zapobiec cięciom socjalnym, którymi straszy Leszek Balcerowicz i odblokować środki Funduszu Pracy. Jak zaznaczył, jego propozycja "nie burzy tego, nad czym rząd pracuje, tylko przyspiesza jeden manewr i daje możliwość normalnego funkcjonowania budżetu państwa w roku bieżącym".

 

Szef sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Sławomir Piechota (PO) uważa, że ponieważ poprawka Stefaniuka wykracza poza pierwotny projekt ustawy, nie może być przyjęta. Poseł PO wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o opinię w tej sprawie.

 

dol/ mki/ bk/