Na dzisiejszej konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała, że projekt ustawy o niższym ZUS dla małej działalności gospodarczej został dopracowany. – Jest zgoda polityczna, by ten projekt trafił jak najszybciej pod obrady rządu i mam nadzieję, że to będzie jeden z tych pierwszych projektów, który będzie realizowany z ukłonem w stronę małych przedsiębiorców – powiedziała.

Czym będzie różnić się mała działalność od małego ZUS?

Nowa forma rozliczania ma być przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy miesięcznie nie uzyskują przychodu wyższego niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku to 5250 zł). Nie będzie miało znaczenia to, jak długo prowadzona jest działalność. O możliwości skorzystania z niższych składek decydować będzie wyłącznie miesięczny przychód. ZUS dla małej działaności będzie dobrowolny, przedsiębiorca będzie mógł zdecydować, czy chce z tej formy rozliczeń skorzystać.

Miesięczne składki z takiej działalności mają wynieść ok. 800 zł (dziś pełne miesięczne składki to koszt ponad 1230 zł).

Tzw. mały ZUS, który funkcjonuje już obecnie, to preferencja dostępna tylko przez pierwsze 2 lata od rozpoczęcia działalności. Składki wynoszą przez ten okres nieco ponad 520 zł miesięcznie.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Meritum Prawo Pracy 2018 >>