Franczyza społeczna jest działaniem non-profit, opartym na wzorcach wypracowanych w świecie biznesu; franczyzobiorca korzysta z wiedzy i marki innego przedsiębiorstwa.

W ramach franczyzy Fifty:Fifty organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego, które chciałyby rozwijać kompetencje cyfrowe osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo w wieku 50+, będą mogły skorzystać z metod nauczania wypracowanych przez łódzką Fundację Wspierania Rozwoju Nowoczesnych Technologii 4 Future.

Zobacz także: Solidarność pokoleń - kontynuacja aktywizacji zawodowej osób 50+

Na konferencji, która odbyła się w środę, wiceprezes Fundacji 4 Future Justyna Kliombka-Jarzyna wyjaśniła, że wieloetapowy projekt zainicjowano w 2012 r. "Przeprowadziliśmy szeroko zakrojone badania, które pomogły nam określić, w jaki sposób osoby 50+ się uczą i jak chciałyby być uczone" - zaznaczyła.

Efektem analiz jest metoda Fifty:Fifty, oparta na założeniu, że osoby w wieku 50+ są uczone przez swoich rówieśników, którzy szkolą w sposób nieformalny, dostarczając tylko takich informacji, które sami słuchacze uważają za potrzebne i użyteczne.

"W toku prac z organizacjami pozarządowymi wypracowaliśmy model sieci: otworzyliśmy w Łodzi centrum, które jest wsparciem dla kolejnych punktów Fifty:Fifty, powstających w regionie" - podkreśliła Kliombka-Jarzyna.

Zobacz także: Właściciele 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych: za naszym sukcesem stoją pracownicy.

W szkoleniach w łódzkim centrum Fifty:Fifty wzięło udział ok. 140 osób. Dwa razy tyle osób po 50. roku życia pojawiło się na spotkaniach z nowymi technologiami. Centrum wyszkoliło 15 trenerów. Sto osób skorzystało ze szkoleń komputerowych w punktach na terenie regionu.

Uczestnicy zajęć korzystają ze specjalnie przygotowanych podręczników i metod ćwiczeń. W punktach Fifty:Fifty oprócz szkoleń organizowane są tez nieformalne spotkania z nowoczesnymi technologiami.

Tematy szkoleń to m.in. "nie taki komputer straszny, jak go malują", programy Word i PowerPoint, komunikatory internetowe, zakupy przez internet, cyfrowa obróbka zdjęć. Na spotkaniach z nowymi technologiami osoby 50+ mogły dowiedzieć się, jak korzystać z Facebooka, co to są smartfony i tablety, czym jest Wikipedia.

"Część uczestników dzięki +oswojeniu komputera+ już znalazła pracę. Między słuchaczami powstały bliskie relacje; podpowiadają sobie, gdzie szukać pracy, wspólnie planują otworzenie spółdzielni socjalnych. Po spotkaniu z blogerami kulinarnymi nasi podopieczni otworzyli własne blogi o różnej tematyce" - zaznaczyła specjalistka ds. projektu Sylwia Bikiewicz.

Wiceprezes Fundacji 4 Future dodała, że – mimo iż realizacja projektu dobiega końca – wciąż powstają nowe punkty Fifty:Fifty. "Będziemy wspierać zakładanie punktów w województwie, do końca stycznia, oprócz łódzkiego, będą działać cztery: w Tuszynie, Pabianicach, Brzezinach i Sulejowie" - podkreśliła.

Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Za realizację tego projektu zarząd województwa nagrodził fundację 4 Future tytułem „Lidera PO KL”. 

(PAP)