"Z debaty publicznej (...) na temat zmian w OFE wynika, że wiele środowisk jest zainteresowanych i są argumenty dotyczącego tego, że ustawa mogłaby być przekazana do Trybunału Konstytucyjnego" - mówiła Wóycicka.

 

"Być może z tego powodu ta ustawa może trafić do TK, ale nie przewidujemy w tej chwili takiej inicjatywy ze strony prezydenta" - podkreśliła.

 

Dziennikarze pytali minister o wtorkową wypowiedź prezydenckiego doradcy prof. Jerzego Osiatyńskiego w radiu TOK FM. "Sądząc po dzisiejszej debacie wokół tej sprawy, jest gwarantowane, że ta ustawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego" - tak Osiatyński odniósł się do rządowych planów obniżenia składek przekazywanych do OFE.

 

Zgodnie z rządowym projektem, zamiast 7,3-proc. składki, do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach w ZUS. Docelowo w 2017 r. do OFE przekazywane byłoby 3,5 proc. składki, a 3,8 proc. na subkonta w ZUS. Rząd zmienia system emerytalny, by ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu.

 

Odnosząc się do wypowiedzi Osiatyńskiego Wóycicka podkreśliła, że doradca prezydenta nie mówił o tym, że ustawa ws. OFE może trafić do TK na skutek inicjatywy prezydenta. "Mówił to samo co ja, że z obecnej debaty wynika, że jest bardzo prawdopodobne, ja bym powiedziała prawdopodobne, że ta ustawa tak czy siak trafi do Trybunału Konstytucyjnego, w żaden sposób nie wypowiadał się o postępowaniu prezydenta" - powiedziała minister.

 

Wóycicka podkreśliła też, że jest za wcześnie, by prezydent mógł mieć wyrobiony pogląd co do konstytucyjności tej ustawy,ponieważ procedura legislacyjna nie została jeszcze zakończona.

 

"Natomiast prezydent ma nadzieję, że w całym procesie legislacyjnym te aspekty konstytucyjności będą brane pod uwagę i że rozwiązania tej ustawy będą konsultowane z konstytucjonalistami tak, żeby ustawa, która trafi na biurko prezydenta właśnie nie budziła wątpliwości" - zaznaczyła.

 

Minister podkreślała, że prezydent stoi na straży konstytucyjności wszystkich ustaw i przepisów i dlatego oczekuje, aby projekt ustawy ws. OFE był sprawdzany "również z punktu widzenia zapisów konstytucyjnych".

 

"Również sami analizujemy tę ustawę z tego punktu widzenia. W tej chwili jest to +wczesny+ projekt ustawy, który będzie zmieniany na pewno po konsultacjach, które się zakończą pod koniec tego miesiąca, następnie będzie ulegał zmianom (...) w Sejmie" - tłumaczyła Wóycicka.

 

Jak zaznaczyła, prezydent ma nadzieję, że rząd znajdzie takie rozwiązania w kwestii dziedziczenia składek trafiających na indywidualne subkonta w ZUS-ie, które będą analogiczne do rozwiązań obecnie obowiązujących w OFE. "Chodzi o tę część dziedziczenia, która może być wypłacana konkretnie wskazanym przez ubezpieczonego osobom w postaci gotówki, tego obecny projekt rządowy nie przewiduje" - tłumaczyła.

 

Zwróciła uwagę, że dziedziczenie w OFE dotyczy jedynie dziedziczenia po osobach ubezpieczonych, a nie pobierających emeryturę.

 

hgt/ eaw/ la/ mag/