Odpowiedź: wymiar czasu pracy pracowników obliczany jest w taki sam sposób niezależnie od konkretnego układu dni wolnych od pracy w tygodniu.

Uzasadnienie: obecnie obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy nie jest uzależniony od tego w jaki dzień tygodnia przypada dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Ponadto wymiar czasu pracy pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy oblicza się w taki sam sposób jak pracowników wykonujących pracę w ramach podstawowego systemu czasu pracy.

2 października 2012 r. TK uznał za niezgodny z Konstytucją przepis ustawy z dnia 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z poźn. zm.) – dalej k.p. odbierający pracownikom prawo do dnia wolnego od pracy przypadającego w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (przepis ten stanowił, iż w takim przypadku nie dochodzi do obniżenia obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy o 8 godzin). Pod rządami tego przepisu, w zależności od terminów dni wolnych, pracownicy mogli być objęci różnymi wymiarami czasu pracy.

A zatem obowiązujący pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, zgodnie z art. 130 k.p. oblicza się:

1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni (w rozumieniu art. 128 § 3 k.p.) przypadających w okresie rozliczeniowym , a następnie

2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Ponadto każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Tym samym, wszystkich pracowników zatrudnionych na ten sam wymiar etatu obowiązuje taki sam wymiar czasu pracy bez względu na system czasu pracy w jakim są zatrudnieni. W maju 2014 r. pracownicy zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy zobowiązani zatem będą przepracować 160 godzin obliczonych według następującego wzoru:

[(4 pełne tygodnie x 40 godzin) + (2 dni wystające x 8 godzin) – (2 dni świąteczne x 8 godzin)] = 160 godzin

 

Jedynym wyjątkiem są pracownicy zatrudnieni w systemie pracy w ruchu ciągłym, którym wymiar czasu pracy odlicza się na podstawie odrębnych przepisów.