Czy należy udzielić dnia wolnego pracownikowi powołanemu do składu obwodowej komisji do spraw referendum z tytułu posiedzenia tej komisji?
Czy jest to dzień wolny płatny przez zakład pracy czy tylko usprawiedliwiony niepłatny?
Jak traktować zwolnienia pracownika z pracy na kilka godzin w celu uczestniczenia w posiedzeniu komisji?
 
 
Odpowiedź: członek obwodowej komisji wyborczej do spraw referendum w związku z wykonywaniem zadań może domagać się udzielenia mu przez pracodawcę maksymalnie 5 dni wolnych od pracy. Za czas zwolnienia od pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
 
Uzasadnienie: jak wynika z § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632) – dalej r.s.u.n. przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Zgodnie z § 4 r.s.u.n. pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. Przykładem obowiązku wynikającego z „innych przepisów prawa” jest ten wynikający z art. 154 § 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.), który z mocy art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 318) – dalej u.r.o. znajduje odpowiednie zastosowanie do uprawnień członków komisji obwodowych do spraw referendum. Przepis ten stanowi, że członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Zwolnienia tego, jak wynika wprost z powołanego wyżej przepisu, udziela się w dniach pracy – nie ma możliwości przeliczenia go na godziny.
 
 

Jak wynika ponadto z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 kwietnia 2003 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom obwodowych komisji do spraw referendum w referendum ogólnokrajowym oraz trybu udzielania im dni wolnych od pracy (Dz. U. Nr 75, poz. 676 z późn. zm.) członkowie komisji obwodowych, chcący skorzystać ze zwolnienia od pracy, są obowiązani na co najmniej 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, a następnie, nie później niż następnego dnia po ustaniu zwolnienia od pracy, dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań w komisji obwodowej. Zaświadczenie, to powinno zawierać:

1) imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład komisji obwodowej;

2) wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy;

3) przyczynę i czas nieobecności w pracy.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.