Jaką datę należy wpisać na zwolnieniu lekarskim jako datę wpływu zwolnienia lekarskiego do pracodawcy? 
Pracownik wysłał zwolnienie lekarskie do pracodawcy 10 sierpnia 2015 r. (data nadania listu), zwolnienie wpłynęło do firmy 18 sierpnia 2015 r. 
Która data jest poprawna?
 
 
Odpowiedź: jeżeli pracownik wysyła zaświadczenie lekarskie za pośrednictwem poczty, za datę dostarczenia tego zaświadczenia pracodawcy przyjmuje się datę stempla pocztowego.
 
Uzasadnienie: ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie płatnikowi zasiłków nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania - art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159) – dalej u.ś.p.).
 
 
W przypadku, gdy dla danego ubezpieczonego płatnikiem zasiłków jest ZUS jest on obowiązany dostarczyć zaświadczenie lekarskie w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi składek, który następnie przekazuje je niezwłocznie do ZUS, podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego (art. 62 ust. 2 u.ś.p.). Naruszenie przez ubezpieczonego powyższego obowiązku powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego (art. 62 ust. 3 u.ś.p.). W sytuacji, gdy pracownik wysyła zaświadczenie lekarskie za pośrednictwem poczty, za datę dostarczenia tego zaświadczenia pracodawcy przyjmuje się datę stempla pocztowego. Trzeba bowiem pamiętać, że w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy np. niezdolność do pracy wskutek choroby, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik może dokonać m. in. drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego - § 2 ust. 2 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1632).
 
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.