Zdaniem Malinowskiego zakaz handlu w niedzielę nie jest potrzebny. – Mamy dziś rynek pracownika, który ma silną pozycję negocjacyjną. Niech się z przedsiębiorcą dogada. Część personelu wybierze wolne, część z chęcią popracuje w niedzielę za dodatkowe pieniądze. Wszyscy będą zadowoleni. – Jeśli ktoś nie chce pracować w niedzielę, również ma możliwość wyboru – mówi w wywiadzie dla „Gazeta Wyborczej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Dziś praca szuka człowieka, nie człowiek pracy – zwłaszcza w handlu detalicznym. Ktoś, kto nie chce pracować w niedzielę, może po prostu uzgodnić ze swoim pracodawcą, że nie będzie pracował w ten dzień tygodnia. Albo bez problemu znaleźć pracę gdzie indziej. Nie trzeba jednak zamykać sklepów, bo przecież nie dla każdego pracownika praca w niedziele jest problemem – podkreśla.

 

– Narzucanie wszystkim jednego modelu funkcjonowania i kierowania ich życiem nie ma sensu. Ponadto, jak wynika z badań, ok. 35 proc. pracowników handlu jest w trakcie nauki lub się dokształca. Na przykład dla studentów studiów dziennych praca w weekendy jest właściwie jedyną szansą na dorabianie. Mamy im tego zabronić? – zaznacza Prezydent Pracodawców RP.

 

Źródło: Pracodawcy RP