Czy pracodawca może udzielić pracownikowi dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego poza wymiarem z kodeksu pracy?
Jakie będą tego konsekwencje finansowe i rachunkowe po stronie pracodawcy i pracownika?
 
 
Odpowiedź: uregulowania zawarte w art. 154 i nast. ustawy  z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. wskazują minimalne wymiary urlopów wypoczynkowych jakie ustawodawca zagwarantował pracownikom. Oznacza to, iż pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu w wymiarze niższym niż wynikający z ww. przepisów.
 
Uzasadnienie: zgodnie bowiem z treścią art. 9 § 2 k.p.  postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych.
Dowiedz się więcej z książki
Kodeks pracy. Zbiór przepisów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Rozumując zatem a contrario nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby pracodawca udzielił pracownikowi płatnego urlopu wypoczynkowego w wymiarze wyższym niż wynikający z obowiązujących przepisów.

W konsekwencji pracownik pomimo przebywania na takim dłuższym urlopie wypoczynkowym zachowuje prawo do wynagrodzenia i wszystkich dodatkowych świadczeń, które przysługiwałyby mu w czasie korzystania ze urlopu wypoczynkowego w wymiarze określonym przez przepisy go obowiązujące.