Odpowiedź: do czasu pracy pracownika powinny zostać wliczone wszystkie czynności, które pracownik wykonuje w celu przygotowania się do wykonaniapracy w miejscu jej świadczenia.

Zobacz także: Nie trzeba nagradzać za wcześniejsze przychodzenie do pracy

Uzasadnienie: czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy - art. 128 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z poźn. zm.) – dalej k.p. Na pozostawanie w dyspozycji pracodawcy składa się gotowość pracownika do świadczenia pracy określonego rodzaju oraz obecność pracownika na wyznaczonym miejscu pracy. Jak stwierdził SN w uchwale z dnia 18 marca 1998 r., III ZP 20/97, OSNAPiUS 1998, nr 21, poz. 619; okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy rozpoczyna się z chwilą stawienia się pracownika w zakładzie lub innym miejscu wyznaczonym do świadczenia pracy, a kończy z upływem dniówki roboczej lub wyjątkowo później - w momencie zaprzestania wykonywania dodatkowych czynności zleconych przez pracodawcę (w razie polecenia pracy w godzinach nadliczbowych).

W przepisach prawa pracy brak jest regulacji precyzyjnie określających od jakiego momentu należy liczyć czas pracy pracownika. Literalne brzmienie przepisów oraz dokonana przez Sąd Najwyższy wykładnia wskazywałyby, że liczenie czasu pracy pracownika rozpoczyna się z chwilą stawienia się w miejscu wykonywania pracy – w zakładzie pracy lub innym miejscu wskazanym przez pracodawcę, obejmując przy tym wszystkie czynności wykonywane przez pracownika w celu przygotowania się do wykonywania pracy.

Wskazać jednakże należy, że szczegółowe regulacje w powyższym zakresie powinny naleźć się w obowiązujących w zakładzie pracy aktach wewnątrzzakładowych (np. w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy). Istotne znaczenie ma również przyjęty u pracodawcy sposób potwierdzania obecności pracowników w pracy (np. karty zegarowe lub listy obecności). W takich przypadkach czas pracy pracowników liczony być powinien od momentu podpisania przez pracownika listy obecności.

Podsumowując, wykonywane przez pracownika czynności np. zabezpieczenie pomieszczeń służbowych, pobierania klucza o ile odbywa się na terenie zakładu pracy powinno być zaliczane do jego czasu pracy.

 

Pracodawca może jednak dookreślić od jakiego dokładnie momentu lub w jakim miejscu (np. z uwagi na wielkość zakładu pracy i konieczność przemieszczania się pracowników po jego terenie) liczyć się będzie czas ich pracy.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.