Globalizacja, zmiany demograficzne oraz dezaktualizacja wiedzy to wyzwania, przed którymi dziś stoi biznes. Szukając rozwiązań tych problemów firmy coraz częściej rozpoczynają współpracę z instytucjami edukacyjnymi. Chcąc pokazać dobre praktyki w tym zakresie, PARP ogłasza kolejną edycję konkursu „Pracodawca Jutra”. Mogą w nim wziąć udział zarówno MŚP (w tym mikrofirmy), jak i duże firmy.

PARP chce promować dobre praktyki

– PARP od lat wspiera przedsiębiorców w rozpoznawaniu oraz prognozowaniu kwalifikacji potrzebnym im, jak i ich pracownikom. Pomagamy również w tworzeniu rozwiązań sprzyjających dopasowaniu kompetencji pracowników do potrzeb biznesu. Chcemy promować najlepsze praktyki z zakresu współpracy świata biznesu i edukacji. Dlatego postanowiliśmy powrócić z konkursem „Pracodawca Jutra”. To jedna z wielu cegiełek w budowie platformy dialogu, współpracy i wymiany wiedzy między przedsiębiorcami, ludźmi odpowiedzialnymi za edukację i przygotowanie kadr oraz administracją publiczną – tłumaczy zastępca prezesa PARP, Adam Banaszak.

 

Konkurs uzupełnia działania Sektorowych Rad ds. Kompetencji i Rady Programowej ds. Kompetencji. Dlatego przedstawiciele Rad dołączą do kapituły, która będzie przyznawać wyróżnienia w konkursie. Sektorowe Rady ds. Kompetencji to fora współpracy biznesu, edukacji i instytucji branżowych. Są oddolnymi inicjatywami przedstawicieli sektorów, gdzie każdy sektor sam decyduje, kto powinien włączyć się w prace rady. Członkowie rad mogą poznać nawzajem swoje potrzeby, możliwości i ograniczenia oraz tworzyć wspólne projekty, służące lepszemu przygotowaniu przyszłych kadr. Rady poszukują rozwiązań systemowych, wskazują kierunki zmian na poziomie przepisów oraz procedur, które pozwalają wdrożyć skuteczne rozwiązania w systemie nauczania.

Konkurs pokazuje, jak w praktyce firmy mogą korzystać z tych rozwiązań, aby rozwijać swój biznes. Obecnie Rady ds. Kompetencji działają w sektorach: budowlanym, finansowym, informatyki, motoryzacyjnym z uwzględnieniem elektromobilności, opieki zdrowotnej
i pomocy społecznej, mody i innowacyjnych tekstyliów oraz turystycznym.

 

Nagrody i laureaci

Zwycięzcy konkursu otrzymają statuetkę i tytuł „Pracodawcy Jutra”, którym będą mogli posługiwać się przez okres jednego roku.
W poprzedniej edycji konkursu „Pracodawca Jutra”, która odbyła się w 2016 r., nagrodzeni zostali m.in. Rafako, Kronospan Szczecinek, Comarch, Euvic oraz Biuro Rachunkowe Biurex. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Sitech, Man Bus, Multiserwis oraz Medincus Centrum Słuchu i Mowy.

Termin nadsyłania zgłoszeń

Zgłoszenia konkursowe można przesyłać na adres e-mail: pracodawca_jutra@parp.gov.pl lub osobiście w siedzibie Agencji (gdy rozmiar dokumentacji przekracza 8 Mb) do 19 sierpnia 2019 r.

Patronat honorowy nad konkursem objęło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patronem medialnym konkursu jest miesięcznik Personel Plus.