Zmiana ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dotyczy procedury badania stanu nietrzeźwości pracownika.

Teraz z art. 17 tej ustawy wynika tylko nakaz odsunięcia pijanego pracownika od pracy przez kierownika albo upoważnioną przez niego osobę gdy zajdzie podejrzenie co do nietrzeźwości zatrudnionego albo gdy okaże się, że spożywa on alkohol w czasie pracy. Przy czym do podjęcia takiej decyzji nie są potrzebne żadne badania. Wystarczy, że zwierzchnicy pijanego pracownika nabiorą co do jego stanu podejrzeń po widocznych symptomach jego zachowania (np. poczują zapach alkoholu). Nie trzeba tego wypadku szczególnie dokumentować, ani nie przeprowadzać badań oddechu lub krwi. Zwierzchnicy pracownika, który jest po spożyciu alkoholu nie mają uprawnień do nakazania mu poddania się takiemu badaniu. Takie uprawnienie przysługuje tylko osobie niedopuszczonej do pracy.

Zmiany przynosi ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która jednocześnie nowelizuje ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Przewiduje ona, że z żądaniem zbadania stanu nietrzeźwości pracownika może wystąpić kierownik zakładu lub osoba przez niego upoważniona, jak też sam zainteresowany przeprowadzeniem badania. Wówczas pracodawca będzie musiał wezwać policję. Koszty przeprowadzenia badania będzie ponosił pracodawca, który będzie miał do zainteresowanego roszczenie o ich zwrot, gdy badanie wykaże, że był on pijany.

Takie rozwiązanie znacznie ułatwi postępowanie przed sądem. Pozytywny wynik badania na nietrzeźwość potwierdzający stawienie się w pracy w stanie nietrzeźwym czy po spożyciu alkoholu jest poważnym naruszeniem dyscypliny pracowniczej i może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takich sprawach pracownicy często odwołują się do sądu, a w nich potem toczą się długie i wyczerpujące procesy pracownicze. Nowelizacja ustawy umożliwia zdobycie i przedstawienie dowodu nietrzeźwości w postaci wyniku badania. Ma to znacznie ułatwić rozpoznanie sprawy.

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie sprawdzenie na obecność alkoholu we krwi mogą obejmować badanie wydychanego powietrza, krwi i moczu. Z każdego z badań sporządzony jest protokół, w którym należy opisać objawy lub okoliczności uzasadniające przeprowadzenie badania.