Koordynacja miałaby się opierać na systemie rejestracji elektronicznych zwolnień - o  tzw. e-zwolnienia. Mają go już Włochy, Litwa oraz od grudnia Polska. Pozwala on na bieżąco śledzić liczbę pobieranych zaświadczeń lekarskich oraz przyczynę zachorowalności. Na podstawie systemu można także łatwo wytypować osoby, co do których istnieje prawdopodobieństwo, że nadużywają one zwolnień.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, że kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich od różnych lekarzy albo zwolnień długoterminowych, a także osoby, które kiedyś musiały zwrócić zasiłek, bo korzystały ze zwolnienia nieprawidłowo.

Zobacz: Kontrola zwolnień lekarskich - nowe narzędzia kontroli >

W I kwartale 2019 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 173,8 tys. kontroli zwolnień. W konsekwencji wydanych zostało 10 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 9 247,0 tys. zł. W porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku liczba kontroli w skali kraju wzrosła o 26,2 proc.

 


Potrzebny system koordynacji

Zdaniem szefowej ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej potrzebne jest stworzenie systemu, który pozwoliłby na koordynację kontroli zwolnień lekarskich w krajach Unii Europejskiej. - Taka współpraca jest szczególnie cenna m.in. przy wypłacaniu zasiłków chorobowych. Wszak coraz większa rzesza ludzi pracuje w wielu państwach UE. Logiczne więc, że także w trakcie zwolnienia lekarskiego i okresu przez który wypłacane jest świadczenie chorobowe dana osoba może przebywać w różnych państwach - mówiła.

Zobacz: LEX News: Ułatwienia w zakresie kontroli zwolnień lekarskich od 1 stycznia 2019 r. >

Zwróciła uwagę, że do ZUS coraz częściej zwracają się instytucje z innych państw z prośbą o kontrolę osoby na zwolnieniu lekarskim. – Szereg instytucji zabezpieczenia społecznego chciałaby nawiązać z nami bliższą współpracę w tej właśnie materii. Chodzi o to, żeby niektóre informacje mogły przepływać na bieżąco, bez zbędnego oczekiwania, co przy krótkotrwałej niezdolności do pracy jest rzeczą niezwykle istotną. To jest konieczne w przypadku cały czas rosnącej skali przemieszczenia się pracowników - wyjaśniała szefowa ZUS.

Zobacz: Czy zleceniobiorca musi przedstawić zleceniodawcy zwolnienie lekarskie? >

Jak podkreśliła, zmienia się postrzeganie kwestii kontroli zwolnień. - Wydaje się, że opinia publiczna staje się coraz bardziej przychylna naszym działaniom. Powoli podchodzi się do tego z większym zrozumieniem. Należy pamiętać, że FUS tworzy się z naszych składek i w naszym interesie jest to, żeby ktoś kontrolował wydatki funduszu - mówiła profesor.

 

ZUS - pracodawcy mogą kontrolować pracowników

Zakład przypomina, że pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.

Zobacz: Czy w czasie sprawowania opieki nad chorym dzieckiem pracownik może podjąć pracę zarobkową? >

Pracodawca uprawniony do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy może tę kontrolę przeprowadzić sam. Może on także zlecić przeprowadzenie kontroli innej osobie, np. innemu pracownikowi.

Czytaj też: ZUS wypłaca coraz więcej emerytur niższych niż minimalne >>>>

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX Kadry:

Nowe kwestionariusze osobowe od 4 maja 2019 r. >

Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców >

Do końca maja I rata odpisu na ZFŚS >