„Dzięki serwisowi możemy sprawdzić, jacy pracownicy są poszukiwani w danym roku w powiecie myślenickim, gdzie najlepiej szukać pracy w zawodzie archiwisty, cukiernika, czy lekarza weterynarii, albo w jakim kierunku przekwalifikować się poprzez udział w szkoleniu lub kursie zawodowym” - wyjaśniła w środę Żaneta Zatorska z WUP w Krakowie.

Portal przeznaczony jest dla osób aktywnie poszukujących zatrudnienia lub chcących zmienić swe kwalifikacje zawodowe, doradców zawodowych czy przedstawicieli instytucji szkoleniowych oraz pracowników powiatowych urzędów pracy, którzy dzięki niemu dowiedzą się, na jakie kursy kierować zarejestrowanych bezrobotnych.

W „Barometrze zawodów” eksperci z powiatowych urzędów pracy, a w przypadku Krakowa – również przedstawiciele wybranych prywatnych agencji zatrudnienia, którzy tworzą prognozę na dany rok, klasyfikują zawody w trzy grupy.

Są to zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie; zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie utrzymywała się na poziomie podobnym do liczby osób mogących podjąć zatrudnienie w danym zawodzie oraz zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudne ze względu na niewielkie zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów do pracy.

Serwis internetowy prezentuje wyniki badań „Barometr zawodów” prowadzonych w Małopolsce. Rezultaty najbliższej edycji zostaną opublikowane w nim w styczniu 2014 r.

Portal „Barometr zawodów – Małopolska” został uruchomiony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, w ramach powołanego w 2006 r. projektu Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji.