"Reforma emerytalna jest niezwykle ważna z punktu widzenia przyszłości Polski - jesteśmy zdeterminowani, aby tę reformę przeprowadzić, dlatego będziemy przekonywać naszego koalicjanta PSL do poparcia naszego projektu" - oświadczył po posiedzeniu kierownictwa Platformy szef klubu PO Rafał Grupiński.

Jak dodał, zarząd PO upoważnił również szefa PO premiera Donalda Tuska do przeprowadzenia rozmów z innymi klubami parlamentarnymi w celu zbudowania możliwie szerokiej większości w Sejmie dla reformy emerytalnej.

Rzecznik rządu Paweł Graś zapewnił dziennikarzy, że opinia publiczna będzie na bieżąco informowana o wszystkich krokach podejmowanych przez premiera Donalda Tuska i przez władze PO.

W nieoficjalnych rozmowach politycy z kierownictwa PO informują, że "w najbliższym czasie" Donald Tusk spotka się z Waldemarem Pawlakiem, aby ponownie rozmawiać o możliwym kompromisie.

"PSL zgłosiło tyle propozycji, że trzeba usiąść i określić, co jest dla nich koniecznym warunkiem poparcia reformy. My jesteśmy gotowi posunąć się w negocjacjach, pole do kompromisu widzimy wokół emerytur częściowych, możemy rozmawiać o wieku przejścia na taką emeryturę" - zadeklarowali rozmówcy PAP z władz PO. Platforma - według rozmówców PAP - byłaby skłonna umożliwić przechodzenie na częściową emeryturę w wieku 63 lat, PSL chciałaby, aby granicą był wiek 60 lat.

Źródła PAP w zarządzie podkreśliły ponadto, że Platforma chciałaby możliwie prosto sformułować zapisy dotyczące emerytur częściowych, opierając je na wieku, kapitale emerytalnym i sposobie wyliczenia kwoty emerytury częściowej. "Nie chcemy pisać, że emerytura częściowa - tak, ale pod warunkiem, że..." - zaznaczył polityk z władz partii. Jak dodał, najprawdopodobniej emerytura częściowa nie byłaby uzależniona od możliwości znalezienia pracy - bądź jej braku (wcześniej pojawiały się takie propozycje).

We wtorek PO i PSL nie porozumiały się w sprawie planów zmian w systemie emerytalnym. Nie odbyła się zapowiadana wcześniej wspólna konferencja prasowa premiera Donalda Tuska i wicepremiera Pawlaka.

Graś powiedział we wtorek, że Pawlak poinformował Tuska, że "na chwilę obecną nie jest gotowy do poparcia rządowego projektu reformy emerytalnej". To był powód dla którego w środę zebrał się zarząd PO.

Na godz. 18 w środę zapowiedziano konferencję prasową wicepremiera Pawlaka. (PAP)

laz/ mrr/ mok/ jbr/