Nowela dotyczy rozszerzenia prawa funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej oraz Służbie Więziennej w zakresie tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. O takie zmiany wnioskowało NSZZ "Solidarność". Czytaj więcej>>> Związki zawodowe będą walczyć między sobą o służby

Obecnie funkcjonariusze wspomnianych służb mogą zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym, działającym w danej formacji. Proponowany projekt znosi takie ograniczenie, a co za tym idzie - umożliwia funkcjonariuszom tych służb wybranie związku zawodowego, do którego chcą wstąpić. Zdaniem Kancelarii Prezydenta wprowadzenie zmian w Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej uzasadnia "gwarantowana na mocy art. 59 ust. 1 Konstytucji RP wolność koalicji związkowej".

Czytaj w LEX: Zarządzanie zasobami ludzkimi w służbach mundurowych - Policja >

Pluralizm związkowy

Wiceszef Kancelarii Prezydenta zwraca uwagę w rozmowie z Prawo.pl, że ustawa wprowadza pluralizm związkowy, który jest wartością chronioną konstytucyjnie. - Takie rozwiązanie jest zagwarantowane w kilku państwach Europy - m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Czechach czy Norwegii - wskazał.

Przypomina, że Konwencja MOP nr 87 stanowi w art. 9 ust. 1, że ustawodawstwo krajowe określi, w jakiej mierze gwarancje przewidziane w tej konwencji będą miały zastosowanie do sił zbrojnych i policji. To państwa strony Konwencji określają zakres wolności związkowych w policji.

- Ale jeżeli już dopuszczamy funkcjonowanie związków, to nie widzę logicznego uzasadnienia, żeby działała tylko jedna organizacja. Funkcjonariusze powinni mieć możliwość wyboru, czy chcą należeć do jednego czy drugiego związku, czy też chcą być poza strukturą związkową. Kierujemy się w tej sprawie nie interesem związku, który chciałby zachować, ale właśnie interesem samych funkcjonariuszy - mówi wiceszef kancelarii.

 

Opozycja i związki służb - przeciwne

Proponowane rozwiązania krytykuje opozycja oraz NSZZ Policjantów.  – W dłuższej perspektywie trzeba się liczyć z całkowitą dominacją związków, będących partyjnymi przybudówkami i kompletną polityzacją służb mundurowych. A to już nie tylko problem samych funkcjonariuszy. Problem ten dotyczy wszystkich mieszkańców naszego kraju. Jeśli społeczeństwo życzy sobie partyjnych funkcjonariuszy w mundurach i z bronią – proszę bardzo – nie trzeba nic robić. Jeżeli jednak policjanci dalej mają służyć społeczeństwu i stronić od polityki – działać trzeba już teraz – twierdzi NSZZ „Policjantów”.

Sprawdź w LEX: Czy świadectwo służby w Policji jest świadectwem pracy? >

 


NSZZ "Solidarność" i rząd są za

Zdaniem związkowców z "S", obecny system nie jest sprawiedliwy, ponieważ pracownicy służb mogą się zrzeszać albo w jednym związku, albo w ogóle. Mamy monopol związkowy i nikt nie chce go tracić, nikt nie lubi kiedy ma konkurencję - wskazał rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski. Zmiany w prawie popiera również MSWiA. Zdaniem wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego, nie ma żadnego uzasadnienia, żeby nie wprowadzać pluralizmu związkowego.  Zaznaczył, że brak pluralizmu w związkach może narażać na upolitycznienie się działaczy.

Zgodnie z ustawą swoboda zrzeszania się w związkach podlegać będzie ograniczeniom, m.in. związaniem działalności międzyzakładowych organizacji związkowych wyłącznie z jednostkami organizacyjnymi danej formacji. Funkcje związkowe nie będą mogły być ponadto pełnione przez funkcjonariusza na stanowisku, dla którego ustawa przewiduje powołanie, lub mianowanego na stanowisko kierownicze.

Sprawdź w LEX: Czy gmina może przekazać policji wyposażenie stanowiące własność gminy? >