– To kompromis do przyjęcia. Chcemy jednak zapoznać się z projektem, który jeszcze nie został przesłany do konsultacji – mówi Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność".

Mniej zwolnień

Oznacza to cofnięcie reformy z 2014 r. Tak zwana ustawa L4 mundurowych zmniejszyła uposażenia za okres zwolnienia lekarskiego z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą, ze 100 do 80 proc. I przyniosła wymierne rezultaty: w ciągu roku niemal o 30 proc. spadła liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach.

[-DOKUMENT_HTML-]

Chorzy na służbie

Przedstawiciele ministerstwa argumentują, że w wyniku zmiany funkcjonariusze niejednokrotnie przychodzą do pracy chorzy albo wykorzystują urlopy wypoczynkowe (za które zachowują 100 proc. uposażenia) na potrzeby leczenia. W efekcie służbę pełnią zmęczeni i chorzy funkcjonariusze, którzy nie korzystają z pełnej rekonwalescencji i przysługującego im konstytucyjnego prawa do odpoczynku.

Niższa kara za opóźnienie

Projekt przewiduje też inne zmiany. Funkcjonariusz będzie miał obowiązek dostarczenia zwolnienia lekarskiego w ciągu siedmiu dni. Jeśli tego nie zrobi, jego uposażenie zostanie obniżone o 25 proc. Obecnie dostarczenie zaświadczenia lekarskiego po terminie pozbawia funkcjonariusza całego uposażenia za cały okres objęty tym zwolnieniem.

Więcej w: ''Rzeczpospolitej''

Źródło: ''Rzeczpospolita''

Zapraszamy na największą bezpłatną konferencję HR - HR Tech Summit 2017 r. - już 27 kwietnia!