W środę prezes ludowców spotkał się z klubem PO w sprawie reformy emerytalnej. "Serca koleżanek i kolegów z PO są otwarte na kompromis" - powiedział Pawlak po spotkaniu. Według szefa klubu Platformy Rafała Grupińskiego spotkanie było "elementem dochodzenia do wspólnego poglądu".

Kosiński tłumaczył w czwartkowej rozmowie z PAP, że rozwiązanie, o którym mówił Pawlak na posiedzeniu klubu Platformy, funkcjonuje we Francji. "To jeden z głosów w dyskusji o reformie emerytalnej w Polsce. We Francji współczynnik dzietności jest powyżej 2, polityka prorodzinna jest tam dobrze prowadzona. W pracach nad reformą emerytalną powinniśmy rozważyć dobre wzorce z innych krajów europejskich" - ocenił.

Rzecznik PSL nie rozstrzygnął, czy ludowcy byliby gotowi poprzeć podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, gdyby towarzyszyło mu podniesienie kapitału emerytalnego rodziców.

Jak przypomniał, PSL zaproponowało do tej pory umożliwienie matkom przechodzenia na wcześniejszą emeryturę (o 3 lata za każde dziecko, maksymalnie 9 lat - PAP), przeprowadzenie reformy "na dwa takty" - do roku 2020 i później, a także możliwość wcześniejszej niż w wieku 67 lat, choć niższej emerytury. "Liczymy, że różnorodność tych propozycji zwiększy pole do kompromisu z naszym koalicjantem" - deklaruje Kosiński.

Spotkanie Pawlaka z klubem Platformy było kolejnym, na którym partie koalicyjne rozmawiały o porozumieniu w sprawie podwyższenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Dwa tygodnie temu na posiedzeniu klubu PSL gościł premier Donald Tusk; w poniedziałek wieczorem spotkały się ścisłe kierownictwa obu ugrupowań. Dotychczas jednak nie udało się wypracować konsensusu.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prace nad projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Propozycja przedstawiona przez premiera Donalda Tuska zakłada, że od 2013 r. ma być stopniowo zrównywany i podwyższany wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn - docelowo do 67. roku życia.

Marta Tumidalska (PAP)

laz/ ajg/ par/ ura/