Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wlkp. Zbigniew Raczak poinformował PAP, że funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu otrzymali 180 masek antysmogowych. "Właśnie tylu policjantów w naszej komendzie pełni służbę na ulicach Ostrowa Wlkp. Ich noszenie zadeklarowało już około 150 funkcjonariuszy" - powiedział Raczak. Dodał, że zanieczyszczenie powietrza w Ostrowie Wlkp. jest coraz większe. "W mieście są trzy punkty pomiaru zanieczyszczenia i niestety jest coraz gorzej. Policjanci pełnią służbę patrolową przez 8, a nawet 12 godzin. Maski mają chronić zdrowie funkcjonariuszy naszej policji" - powiedział.
Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu Andrzej Borowiak powiedział PAP, że dla województwa wielkopolskiego zakupiono 800 masek antysmogowych. "13 komend już je odebrało. Trafią do każdej jednostki, będą dostępne u oficerów dyżurnych i każdy policjant będzie mógł jej używać. Korzystanie z masek jest dobrowolną sprawą policjanta" - zapewnił Borowiak.
Przeciwko takim wytycznym zaprotestował Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Warszawie. "Będziemy wnioskować do Komendanta Głównego Policji o zmianę wytycznych w sprawie używania masek antysmogowych przez policjantów" - powiedział PAP wiceprzewodniczący związku Andrzej Szary. "Używanie masek antysmogowych nie powinno być dobrowolne, ale obowiązkowe, szczególnie w tych dniach, kiedy zanieczyszczenie powietrza się zwiększa. Naszym obowiązkiem jest ochraniać zdrowie, a nie pytać policjanta, czy zechce założyć maskę" - oświadczył związkowiec.
Akcję zaopatrzenia policjantów w maski podjęła Komenda Główna Policji na wniosek ZG NSZZ Policjantów, który skierował wniosek w sprawie zapewnienia funkcjonariuszom bezpiecznych i higienicznych warunków służby oraz organizowania służby w sposób zapobiegający chorobom zawodowym i schorzeniom związanym z warunkami służby.
Przewodniczący związku Rafał Jankowski w piśmie skierowanym do Komendanta Głównego Policji napisał: "Bardzo duża grupa polskich policjantów wykonujących codziennie ciężką i odpowiedzialną służbę zewnętrzną jest narażona na szkodliwe działania smogu, który może być powodem poważnych zachorowań, a nawet śmierci. Tymczasem policjanci na wyposażeniu nie posiadają nawet masek ochronnych, co jest standardem w przypadku funkcjonariuszy innych krajów" - napisał przewodniczący. Jankowski podkreślił też, że właściwym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dodatkowych urlopów z tytułu służby w warunkach szkodliwych. Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Andrzej Szary poinformował, że związek otrzymał odpowiedź, z której wynika, że obecnie nie można wprowadzić urlopów do przepisów, ponieważ "nie jest opracowana metodologia badania zanieczyszczenia powietrza i nie są znane skutki wpływu smogu na zdrowie". "Przecież wszyscy wiedzą, jaki jest wpływ smogu na zdrowie. Nie odpuścimy, bo to jest zbyt ważna sprawa" - oświadczył związkowiec.
Zdaniem wiceprzewodniczącego, odpowiedź Komendanta Głównego Policji nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Twierdzi, że skoro można podnieść podstawę wymiaru emerytury o 0,5 proc., jeżeli policjant pięć razy w ciągu roku podejmował interwencje, które zagrażały jego zdrowiu, a nawet życiu to "urlop +szkodliwy+ powinien być natychmiast wprowadzony" - powiedział Szary. Podkreślił, że stacje pomiarowe są w każdym województwie, więc można udokumentować pracę policjanta w szkodliwych warunkach. "W naszej ocenie Komendant Główny razem z ministrem i Głównym Inspektorem Sanitarnym powinien jak najszybciej wypracować metodologię badań i wprowadzić urlop szkodliwy" - powiedział związkowiec.
Ewa Bąkowska (PAP)
Ostrów Wlkp.: policjanci w maskach antysmogowych
Policjanci z Komendy Powiatowej w Ostrowie Wlkp. będą patrolować ulice w maskach antysmogowych. Zdaniem ZG NSZZ Policjantów w Warszawie funkcjonariusze powinni też otrzymać dodatkowy urlop za służbę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.