Obecnie zleceniobiorca, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, jeżeli spełnia warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (np. z tytułu wykonywania pracy na podstawie drugiej umowy zlecenia) podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym również z innych tytułów. Zasady tej nie stosuje się, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług lub z innych tytułów osiągnie kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 
 
Wyżej przedstawione zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym stosuje się  także do zleceniobiorców, którzy posiadają ustalone prawo do emerytury lub renty.
Obowiązujący od 1 stycznia  art. 1 pkt 3 lit. a i b)ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1831) nie zmienia określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy. Oznacza to, że jeżeli w umowie agencyjnej lub umowie zlecenia albo w innej umowie o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, określono odpłatność za jej wykonywanie kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorcy stanowi przychód z tytułu wykonywania pracy na podstawie tego typu umowy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Związane z powyższymi zmianami praktyczne problemy zostały w przystępny sposób omówione w książce „Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia po zmianach. Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych oraz członków zarządu spółek”. Autorzy odnoszą się do związanych z tym obowiązków zleceniodawców i zleceniobiorców. Dużo uwagi poświęcają zagadnieniom  związanym z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczeń, w tym m.in. łączenia prowadzenia działalności gospodarczej z wykonywaniem umowy zlecenia. Omawiane zagadnienia zobrazowane są przykładami ze wskazaniem prawidłowych obliczeń.
W drugiej części poradnika przedstawiono tematykę obowiązkowego odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów osiąganych przez członków rad nadzorczych i członków zarządu spółek z tytułu pełnienia funkcji.
W publikacji zamieszczono odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące interpretacji nowych przepisów oraz pełny tekst ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w podwójnym brzmieniu przepisów ze stanem prawnym na 31 grudnia 2015 i 1 stycznia 2016 r.
Dowiedz się więcej z książki
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia po zmianach
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł