Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych opowiada się za modyfikacją złożonego projektu podczas prowadzonych prac parlamentarnych. Oczekuje, że zostanie w nim uwzględniona dodatkowa możliwość skorzystania z prawa do emerytury, uzależniona od stażu pracy – liczonego według okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, niezależnie od formy zatrudnienia.

14 grudnia 2015 r. na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego OPZZ przekazało projekt dotyczący stażu pracy w ustawie emerytalnej przedstawicielowi Prezydenta RP, Ministrowi Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Marszałkowi Sejmu.

Przeczytaj: Wiceminister pracy: argumentacja prezydenta ws. obniżenia wieku emerytalnego jest przekonująca

Ponadto, zmiana wieku przechodzenia na emeryturę ma istotne znaczenie dla nauczycieli ubiegających się o świadczenie emerytalne na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela, zwłaszcza dla  kobiet z rocznika 1955 oraz 1956. Emerytura nauczycielska udzielana nauczycielowi na podstawie art. 88 ustawy Karta Nauczyciela,  w związku z udowodnieniem uprawnień na dzień 31 grudnia 2008 r., jest emeryturą liczoną na starych zasadach określonych w art. 53 ustawy emerytalnej. Obliczenie wysokości emerytury na tych zasadach obowiązuje  do momentu osiągnięcia przez nauczyciela właściwego dla niego wieku emerytalnego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego nauczyciel może wystąpić z wnioskiem o ustalenie emerytury powszechnej obliczanej na nowych zasadach. Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna) oznacza, że nauczyciel, aby otrzymać emeryturę na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela, liczoną na starych zasadach, będzie musiał rozwiązać stosunek pracy przed dniem wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny. Do tej pory kobiety urodzone w roku 1955 mogły rozwiązać stosunek pracy, w zależności od miesiąca urodzenia, przed ukończeniem wieku 60 lat i  9 miesięcy do 61 lat,  a kobiety z rocznika 1956 – w przedziale od 61 lat i jeden miesiąc do 61 lat i 4 miesiące.

Zobacz: Posłowie podzieleni ws. obniżenia wieku emerytalnego

Wejście w życie prezydenckiego rozwiązania w zakresie wieku emerytalnego spowoduje, że wszystkie kobiety urodzone w roku 1955, które ukończyły w 2015 roku 60 lat, nie będą mogły skorzystać z emerytury i jej naliczenia na starych zasadach, jeśli w ustawie nie będzie okresu przejściowego. Rozwiązaniem byłby zapis o konieczności rozwiązania stosunku pracy najpóźniej z dniem 31 sierpnia 2017 r. lub 2018 r. – w zależności od daty wejścia w życie znowelizowanej ustawy.

Trzeba dodać, że przepisy prawa pracy, w tym także Karty Nauczyciela, wymagają trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia w razie rozwiązywania stosunku pracy w związku z odejściem na emeryturę.