Na podstawie danych Eurostatu Komisja Europejska ustanawia co roku dzień, od którego kobiety w Europie pracują do końca roku kalendarzowego za darmo, podczas gdy mężczyźni nadal otrzymują swoje wynagrodzenie.

W Polsce kiepsko, w UE jeszcze gorzej

Według najnowszych dostępnych danych Eurostatu (z 2014 r.) luka płacowa, liczona jako różnica średniej stawki godzinowej brutto między mężczyznami i kobietami w polskiej gospodarce wynosi 7,7% na niekorzyść kobiet. To i tak nienajgorszy wynik, bo średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na poziomie UE-28 wynosi 16,7% na niekorzyść kobiet.

Skąd się bierze luka płacowa?

Luka płacowa jest rezultatem nałożenia na siebie wielu czynników o charakterze prawnym, społecznym i kulturowym determinujących sytuację kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Są wśród nich różnice obiektywne takie jak wykształcenie, doświadczenie zawodowe, czy wykonywany zawód, ale również czynniki, takie jak: segregacja na rynku pracy (więcej kobiet niż mężczyzn pracuje w niskopłatnych i mniej prestiżowych sektorach i zawodach), czy też dłuższe pozostawanie poza rynkiem pracy w przypadku kobiet (związane np. z opieką nad dziećmi, osobami zależnymi) oraz szybsze przechodzenie przez kobiety na emeryturę.

Aplikacja pomoże oszacować różnice w wynagrodzeniach

Aby móc skutecznie i w perspektywie długoterminowej zwalczać nierówności w zakresie płac między kobietami a mężczyznami, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało ogólnodostępną aplikację komputerową „Równość płac”, która w łatwy sposób pozwala oszacować różnice w wynagrodzeniach pracowników, z uwzględnieniem ich płci, wieku, wykształcenia oraz innych wybranych cech. Aplikacja ma pomóc pracodawcom w kształtowaniu świadomej oraz niedyskryminującej ze względu na płeć polityki płacowej i jest dostępna na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod linkiem https://www.mpips.gov.pl/narzedzie-do-mierzenia-luki-placowej.

 Ministerstwo zachęca firmy i pracodawców do prowadzenia transparentnej polityki wynagrodzeń oraz do monitorowania sytuacji płacowej pracowników, aby uniknąć przypadków ewentualnego niesprawiedliwego traktowania w obszarze wynagrodzeń.