Odpowiedź: ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy, która wejdzie w życie 1 października 2013 r. wprowadza zmiany w zakresie przepisów dotyczących urlopów wychowawczych. Zgodnie z art. 186 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – dalej k.p. w nowym brzmieniu, wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy, przy czym każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego, którego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka.

Oznacza to, że od dnia wejścia w życie nowych przepisów, wymiar urlopu wychowawczego dla jednego rodzica wynosi maksymalnie 35 miesięcy (pozostały miesiąc należy do drugiego rodzica). Nie dotyczy to osób samotnie wychowujących dzieci, którym przyznano prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy (art. 186 § 9 i 10 k.p.).

Nowelizacja nie zawiera przepisów przejściowych, które rozstrzygałyby, w jakim wymiarze (36 czy 35 miesięcy) należy udzielić urlopu pracownikowi, który wniosek o urlop wychowawczy złożył przed 1 października 2013 r. W tej sytuacji, należałoby przyjąć, że decydująca będzie data rozpoczęcia urlopu, a nie data złożenia wniosku o urlop. Począwszy od 1 października 2013 r. pracodawca powinien udzielić urlopu wychowawczego zgodnie z nowymi przepisami, a więc maksymalnie w wymiarze 35 miesięcy. Jeżeli więc pracownik złożył wniosek o 3-letni urlop wychowawczy przed wejściem w życie nowych przepisów, ale urlop miałby rozpocząć się z dniem 1 października 2013 r. lub później, to pracodawca powinien udzielić urlopu w wymiarze 35 miesięcy. Jeżeli natomiast pracownik rozpoczął 3-letni urlop wychowawczy przed wejściem w życie nowych przepisów, to urlop taki nie powinien ulec skróceniu.