11. edycja konferencji Rozwiązania HR przyciągnęła jak zawsze ogromne grono HR-owców. Patrząc na tematykę poruszaną podczas wydarzenia nie powinno to dziwić. Hasłem przewodnim było „On/Off”.

Technologia zmienia HR

W coraz bardziej zdygitalizowanym świecie wszyscy zastanawiamy się gdzie leży granica, szczególnie gdy dostęp do technologii stanowi podstawowe prawa człowieka uznane przez ONZ… Jednak zarządzanie zasobami XXI w. nie oznacza jego całkowitej digitalizacji.

Nowoczesny HR może być z jednej strony ON - mobilny, społecznościowy, użyteczny, czerpiący z najnowszych trendów i odwołujący się do współczesnej konsumpcji mediów, ale również OFF, bo jeszcze nigdy wcześniej bliskość, autentyczność i szczerość relacji z pracownikami czy kandydatami nie była tak ważna; żeby to osiągnąć trzeba się jednak niekiedy wylogować z sieci. Tylko w ten sposób usprawnimy komunikację w firmie i pozbędziemy się silosów organizacyjnych. Jest to odwieczny problem organizacji wpływający na sprawność organizacyjną.

 

 

Czytaj też: Konkurs dla najlepszych HR-owców. Ostatni dzwonek na udział >

 

Dlaczego firmy nie radzą sobie z silosami?

Bo większość kadry nie ma realnej motywacji, by się tym zająć; nie jest to dla nich kluczowe zagadnienie, ponieważ nie widzą większego obrazu i nie myślą perspektywą najbliższych 5-10 lat. Rozwiązaniem może być danie pracownikom odczuć wszystkie zależności występujące w firmie, np. w postaci gry. Zazwyczaj na szkoleniach pokazywane są modele usprawniające współpracę – jest z nimi jeden problem – nie działają, gdy się ich nie stosuje. Można jednak zadziałać wcześniej – wypracowując dobre rozwiązanie. Kiedy działamy na postawach, pozwalamy pracownikom znaleźć motywację do ich wdrożenia.

 

Czytaj też: Możliwość częściowej pracy z domu przyciąga kandydatów >

 

Wszystko, co ważne dla HR XXI wieku

Uczestnicy konferencji mieli również okazję zastanowić się wspólnie z prelegentami, jak sprawić by praca, którą wykonują pracownicy była bardziej ludzka, a jednocześnie usprawniona poprzez najnowsze nowinki technologiczne. Nie zabrakło również tematów związanych z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, a także facylitacją w pracy menedżera.

Punktem kulminacyjnym sesji plenarnej okazał się spektakl interaktywny – Menedżer w działaniu. Chyba każdy z uczestników poczuł emocje bohaterów a odważni mieli także możliwość wcielenia się w bohaterów, by pomóc im zmierzyć się z doświadczanymi wyzwaniami.

 

Czytaj też: Spektakl interaktywny - dobre miejsce na przećwiczenie trudnych sytuacji biznesowych >

 

W drugiej części konferencji uczestnicy mieli możliwość wyboru interesujących ich wystąpień w trzech ścieżkach tematycznych – „On”, „Off” i „On/Off” a na koniec wydarzenia mogli wziąć udział w warsztacie pt. „Kultura ciągłego rozwoju. Jak wykorzystać kulturę organizacyjną do efektywnego rozwoju pracowników?”. Po raz drugi podczas konferencji Rozwiązania HR zorganizowana była też akcja „Zbieraj punkty – odbieraj prezenty – wspieraj Chatę z Pomysłami”. Jej celem było wsparcie organizacji zajęć terapeutyczno-muzycznych dla podopiecznych Stowarzyszenia „Chata z pomysłami”.

Już dziś zapraszamy na 12. już edycję „Rozwiązań HR” w przyszłym roku.   

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w SIP LEX:

Jaki powinien być lider? >

Z Gabinetu Psychologa Firmowego - przykład idzie z góry >

Optymalne dopasowanie stylu zarządzania do poziomu rozwoju pracowników w oparciu o model przywództwa K.Blancharda >

Zarządzanie a przywództwo. Czy menedżer może jednocześnie pełnić rolę lidera? >

Koncepcje przywództwa >

Płeć szefa – kobiety na stanowiskach kierowniczych >

 

Albert Binda, Zbigniew Edward Kozak

Sprawdź  
POLECAMY