Celem przyjętej przez parlament regulacji jest unormowanie trybu i zasad finansowania ze środków Funduszu Wypadkowego zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym. Jest to o tyle istotne, że dotychczasowe przepisy były zbyt enigmatyczne i wymagały uszczegółowienia.
Poziom finansowania
Nowelizacja ustala finansowanie prewencji wypadkowej na poziomie 1 proc. należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe.
ZUS wspólnie z CIOP
W myśl procedowanych przez parlament regulacji, zasady konkursów dla przedsiębiorców, którzy chcą polepszyć warunki pracy, będzie ustalał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja normuje także współpracę ZUS z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy – Państwowym Instytutem Badawczym. To właśnie CIOP zostaną przekazane zadania związane z merytoryczną oceną składanych przez przedsiębiorców projektów.
Duże zainteresowanie przedsiębiorców
W latach 2013–2016 z dofinansowania projektów, poprawiających warunki pracy i zwiększających bezpieczeństwo, skorzystało ponad tysiąc przedsiębiorstw.
Ze względu na popularność dofinansowania, liczbę składanych wniosków przez przedsiębiorców, a przede wszystkim na rosnącą wysokość kwoty przeznaczonej, konieczne stało się unormowanie zasad i trybu przyznawania dofinansowania na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących.
Wejście w życie nowych przepisów zostało zaplanowane na 1 stycznia 2018 r.
Źródło: www.mpips.gov.pl, stan z 30.10.2017 r.