Odpowiedź: z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy pracodawca, bez względu na wymiar czasu pracy w jakim jest zatrudniony pracownik, jeżeli tylko wykonuje swoją pracę przez przeciętnie pięć dni w tygodniu, ma obowiązek udzielić dodatkowy dzień wolny od pracy. 

Zobacz także: Dzień wolny za 1 listopada trzeba oddać w tym samym okresie rozliczeniowym

Uzasadnienie: zgodnie z art. 130 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p., obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1 k.p., oblicza się:

1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie,

2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Dodatkowo każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin.

W przypadku pracowników niepełnoetatowych obowiązujący ich w danym okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy obniża się ponadto proporcjonalnie do wymiaru etatu w jakim są zatrudnieni. Obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin dotyczy wszystkich pracowników bez względu na wymiar czasu pracy w jakim są zatrudnieni. Tak bowiem stanowi przepis wskazujący w jaki sposób obliczyć obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Dopiero finalnie, po dokonaniu obliczenia, uzyskany wynik obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.

Konieczność obniżenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin wynika z tego, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Zasada ta znajduje w pełni zastosowanie do wszystkich pracowników, bez względu na wymiar czasu pracy w którym są zatrudnieni, jeżeli tylko wykonują swoją pracę przez pięć dni w tygodniu. Zatem w przypadku pracowników zatrudnionych przez pięć dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym pracodawca powinien udzielić im dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w innym terminie.

Jeżeli pracodawca prawidłowo ustalił obowiązujący w okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy pracownika niepełnoetatowego i w sposób właściwy rozłożył obowiązująca go w danym okresie rozliczeniowym liczbę godzin na poszczególne dni pracy, bez znaczenia jest jaki dzień wyznaczy pracownikowi jako wolny z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Jeśli jednak liczna godzin pracy w poszczególnych dniach okresu rozliczeniowego jest stała pracodawca, powinien wyznaczyć pracownikowi dzień wolny na dzień, w którym pracownik miał zaplanowane do przepracowania 8 godzin.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.