Odpowiedź: pracę w dniu wolnym wyznaczonym jako dzień wolny z tytułu święta przypadającego w sobotę pracodawca powinien zrekompensować pracownikowi dniem wolnym od pracy, w tym samym okresie rozliczeniowym.

Zobacz także: Dzień wolny za 1 listopada wyznacza pracodawca

Uzasadnienie: artykuł 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z poźn. zm.) – dalej k.p, stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dzieje się tak, ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu. Dlatego też w takim przypadku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikom do końca okresu rozliczeniowego dodatkowy dzień wolny od pracy. Pamiętać przy tym należy, że dzień wolny udzielony pracownikom z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym, staje się dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Do pracy w takim dniu należy zatem stosować reguły wynikające z art. 1513 k.p.

Tym samym w przypadku opisanym w pytaniu w zamian za pracę wykonywaną 10 listopada pracodawca zobowiązany będzie udzielić pracownikowi inny dzień wolny od pracy, w terminie z nim uzgodnionym, do końca okresu rozliczeniowego.

Choroba pracownika w dniu wolnym udzielonym w zamian za święto przypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy nie powoduje konieczności ponownego wyznaczania takiemu pracownikowi dani wolnego od racy.  

Zobacz także: Za 1 listopada należy się inny dzień wolny

Artykuł 130 § 2 k.p, stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W przypadku, gdy wyznaczony przez pracodawcę dzień wolny z tytułu święta przypadającego w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przypadałby w dniu, w którym pracownik przebywałby na zwolnieniu lekarskim, to „oddany” dzień wolny nie obniżyłby wymiaru czasu pracy zarówno pracownikom niezdolnym do pracy z powodu choroby, jak również pozostałej grupie pracowników. Dla wszystkich pracowników zatrudnionych u pracodawcy dzień ten byłby, bowiem dniem wolnym od pracy. W takim przypadku brak byłoby podstaw prawnych do ponownego wyznaczenia dnia wolnego dla pracownika, który w dniu uznanym przez pracodawcę za wolny od pracy przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.