W zakładowym regulaminie mamy następujący zapis: "nagroda- w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia może być tworzony fundusz nagród z przeznaczeniem na nagrody uznaniowe za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej, pozostający w dyspozycji pracodawcy. Nagroda ta stanowi element wynagrodzenia, do którego pracownik zachowuje prawo za okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz opiekuńczego. Jednocześnie nagroda ta nie stanowi elementu podstawy naliczenia wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego i opiekuńczego."
1. Czy taki zapis wyklucza uwzględnianie nagrody w podstawie wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego?
2. Czy od takiej nagrody nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Składniki wyłączone z obowiązku odprowadzania składek zostały określone w rozporządzeniu z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) - dalej r.z.u.s.

Stosownie do treści § 2 ust. 1 pkt 24 r.z.u.s., podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku. Inaczej mówiąc, nie nalicza się składek od składników wynagrodzenia, które są wypłacane pracownikowi w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego.
Zgodnie natomiast z treścią art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) - dalej u.ś.p., przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Inaczej mówiąc, do podstawy wymiaru zasiłku należy wliczyć te składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenia chorobowe i do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłku chorobowego (są one proporcjonalnie zmniejszane za okres choroby).
Reasumując, jeśli ustalają Państwo, że pracownikowi przysługuje składnik wynagrodzenia, do którego pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku chorobowego, to – moim zdaniem – nie trzeba odprowadzać od tego składnika składek i nie będzie on podlegał wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.