Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. Nr 26, poz. 313 z późn. zm.) - dalej r.r.p.t. pracodawca jest obowiązany stosować odpowiednie rozwiązania techniczne i organizacyjne zmierzające do wyeliminowania ręcznych prac transportowych. W razie braku możliwości wyeliminowania ręcznych prac transportowych, pracodawca jest obowiązany organizować odpowiednio pracę i wyposażać pracowników w niezbędny sprzęt pomocniczy.
Ręczne prace transportowe
Przez ręczne prace transportowe należy rozumieć każdy rodzaj transportowania lub podtrzymywania przedmiotów, ładunków lub materiałów przez jednego lub więcej pracowników, w tym przemieszczanie ich poprzez:
- noszenie,
- podnoszenie,
- układanie,
- pchanie,
- ciągnięcie,
- przenoszenie,
- przesuwanie,
- przetaczanie
- przewożenie.
Masa ładunku na wózku
Przez sprzęt pomocniczy należy rozumieć środki mające na celu ograniczenie zagrożeń i uciążliwości związanych z ręcznym przemieszczaniem przedmiotów, ładunków lub materiałów oraz ułatwienie wykonywania tych czynności; do środków tych zalicza się w szczególności m.in. wózki.
Przed zmianą § 21 ust. 1 r.r.p.t. wprowadzoną w 2009 r. (Dz. U. Nr 56, poz. 462) dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po terenie płaskim o twardej nawierzchni nie mogła przekraczać 450 kg na pracownika, łącznie z masą wózka. Obciążenie było odniesione do 1 pracownika.
Obecnie zgodnie z § 21 ust. 1 r.r.p.t. dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku po terenie płaskim o twardej nawierzchni, łącznie z masą wózka, nie może przekraczać:
- 1) 350 kg - na wózku 2-kołowym,
- 2) 450 kg - na wózku 3- lub 4-kołowym.
Obciążenie jest odniesione do rodzaju wózka, a nie do pojedynczego pracownika. W związku z powyższym nie ma znaczenia, ilu pracowników przemieszcza ładunek na wózku, ważna jest dopuszczalna masa ładunku na wózku.
Przepisy r.r.p.t. dotyczą prac transportowych jedynie przy użyciu wózków
- ręcznych 2-kołowych,
- 3-kołowych
- lub 4-kołowych.
Dla wózków ręcznych, mimo posiadania przez niektóre 6 kół, powinno się stosować wymagania dotyczące wózków 4-kołowych, chociażby z tego względu, że r.r.p.t. nie opisuje wózków o liczbie kół większej od 4, np. 6-kołowych lub 8-kołowych. Dla wózków 6-kołowych, w braku innej możliwości, powinny obowiązywać ograniczenia dopuszczalnej masy ładunku przemieszczanej na wózku po terenie płaskim o twardej nawierzchni, łącznie z masą wózka, która nie może przekraczać 450 kg, a dla kobiet – 80 kg.
Reasumując, odnośnie do wózka 6-kołowego należy kierować się przepisami r.r.p.t. dotyczącymi wózka 4-kołowego, gdzie dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na takim wózku po terenie płaskim o twardej nawierzchni, łącznie z masą wózka nie może przekraczać 450 kg, a w przypadku prac wykonywanych przez kobiety - 80 kg.
Pracodawca wraz z pracownikami nie mają możliwości obejścia wymagań zawartych w r.r.p.t., dotyczących dopuszczalnej masy ładunku przemieszczanego na wózku 4-kołowym, poprzez zapewnienie wózka o dodatkowych 2 kołach. Dodatkowe 2 koła mogą usprawnić pracę wózka, ale pracodawca i tak w świetle r.r.p.t. powinien stosować się do wymagań dotyczących wózków 4-kołowych, chociażby z tego względu, że r.r.p.t. nie opisuje wózków o liczbie kół większej od 4.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.