Jak poinformowała Sylwia Lewińska-Sokół ze Stowarzyszenia Wiosna, program „Telekariery” przygotowuje do pracy, która przynajmniej częściowo może być wykonywana z domu. Chodzi o zawody grafika komputerowego czy telemarketera.

„Takie schorzenia często nie pozwalają na pracę w pełnym wymiarze godzin, ale nie przekreślają możliwości na rozwój zawodowy” - podkreśliła.

Do programu mogą zgłaszać się osoby z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, cierpiące na choroby układu oddechowego lub krążenia, niepracujące i mieszkające w Małopolsce (zameldowanie nie jest wymagane). Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową na adres rekruter@wiosna.org.pl. Rekrutacja potrwa do 31 marca, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zakwalifikowane osoby będą mogły skorzystać z kursów i staży. Podczas szkoleń można pobierać stypendium (4 zł za godzinę), płatne są także staże zawodowe (1000 zł miesięcznie). Uczestnicy staży otrzymają na własność laptopy z mobilnym internetem. Wszyscy będą mogli też liczyć na zwrot kosztów dojazdu, noclegu a nawet opiekę nad dziećmi w czasie zajęć.

Przedstawicielka stowarzyszenia przypomniała, że jest to już drugi nabór do projektu. W zeszłym roku udało się wesprzeć 43 niepełnosprawnych. „Wiele z tych osób nie miało nigdy szansy na podjęcie pracy” - zaznaczyła Lewińska-Sokół.

„Telekariera” to pomysł Stowarzyszenia Wiosna, znanego z m.in. akcji „Szlachetna paczka”. Realizowany jest we współpracy z Fundacją Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio. Pieniądze na jego organizację pochodzą ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. (PAP)

rgr/ pz/