Ponadto w numerze rozmawiamy o zarządzaniu różnorodnością w Nestlé Polska S.A. Piszemy również o wyzwaniach w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością przedstawiając wyniki badania „Pracodawca na TAK”. Dzięki lekturze dowiedzą się również Państwo co jest miarą skuteczności zarządzania wiedzą, a także czy powinniśmy się bać rewolucji technologicznej na rynku pracy. Pracodawcom stawiającym na różnorodność podpowiadamy jak zwiększać aktywność zawodową kobiet, szczególnie w branży technologicznej i dlaczego warto o taką różnorodność zabiegać. Podpowiadamy również jak skutecznie budować zaangażowanie wśród przedstawicieli różnych pokoleń oraz w jaki sposób dobierać party mentoringowe.
Zapraszamy również do artykułu przedstawiającego jak różnice w postawach menedżerów firmy mogą utrudniać podjęcie optymalnych decyzji i negatywnie wpłynąć na realizację celów organizacyjnych. Dzięki lekturze dowiedzą się Państwo jak sobie radzić w takich sytuacjach.
Jak zwykle też prezentujemy studia przypadków, tym razem z firmy Covance oraz Kompanii Piwowarskiej.
W dziale Prawo przedstawiamy zasady podlegania ubezpieczeniom pracowników oddelegowanych za granicę oraz przedstawiamy obowiązki pracodawcy wobec telepracownika. Przedstawiamy też praktyczne odpowiedzi na pytania w obszarze stosowania przepisów prawa pracy.

Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus
oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321

Spis Treści:
Dział: Temat numeru

Kafeteryjne systemy wynagrodzeń krok po kroku
W tradycyjnym podejściu do wynagrodzeń ich wysokość oraz składniki dodatkowe są odgórnie ustalone przez pracodawcę. Systemy kafeteryjne bazują na odmiennym podejściu. Dają pracownikowi wpływ na wybór świadczeń dodatkowych.

Zanim zbudujesz system motywacyjny
Systemy motywacyjne, benefity finansowe i pozapłacowe – każdy, kto zatrudnia choćby jednego pracownika, musi odpowiedzieć sobie kiedyś na pytanie: jak motywować, by utrzymać wysokie zaangażowanie pracowników?

Konkurencyjne i sprawiedliwe – benefity
pozapłacowe w Kompanii Piwowarskiej

Czy możliwe jest skonstruowanie oferty benefitów pozapłacowych w oparciu o strategię i wartości firmy? Jak konstruować pakiety świadczeń? Dlaczego – mimo małego ich wpływu na przyciąganie, motywowanie i utrzymanie pracowników – warto je wdrażać oraz jak z sukcesem komunikować?

Podziękuj pracownikom
Za niecałe dwa miesiące święta Bożego Narodzenia. Wielu pracodawców traktuje ten czas jako moment na podziękowanie i podniesienie morale wśród załogi, wręczając pracownikom upominki. Aby taki gest został doceniony przez pracowników, warto dobrze przemyśleć wybór.

Zadowolenie czy zaangażowanie?
Kiedy możemy mówić o dobrym systemie motywacyjnym? Wtedy, gdy motywuje do tego, co wyznaczamy w firmie jako istotne i stawiamy jako cel. I gdy motywuje do większego zaangażowania na drodze do celu, a nie tylko wpływa na większą satysfakcję z pracy.

Czy tradycyjne systemy motywacyjne
mają przyszłość? 

W jaki sposób angażować pracowników, aby chciało im się chcieć? Czy dotychczas stosowane formy wynagradzania i doceniania wysiłków kadry sprawdzają się w dzisiejszych realiach? Dokąd powinniśmy w tym obszarze zmierzać?

Dział: Ludzie i Wydarzenia

Alfabetyczne spoiwo

Czy dzięki generalizacji łatwiej zarządzać zróżnicowanym środowiskiem w pracy? Jakie narzędzia wesprą HR-owców w efektywniejszym wykorzystaniu różnic pokoleniowych i skutecznej współpracy przedstawicieli różnych generacji?

Moc inspiracji
Jak zwiększać motywację i zaangażowanie pracowników i nauczyć ich właściwie zarządzać poziomem własnej energii? W jaki sposób podwoić skuteczność procesu rozwoju? Czy firmy mogą istnieć bez działu HR?
Czy i jak organizacje mogą zwiększać swoją przewagę konkurencyjną?

Kiedy potrzebna jest zmiana kultury firmy?
Chcesz dokonać przekrojowej analizy sytuacji personalnej w Twoje firmie? Zapraszamy do udziału w drugiej edycji badania HR Index. Badanie skupia się na 11 obszarach zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. Jednym z nich jest obszar kultury organizacyjnej firmy.

Nie potykasz się o góry, a o kretowiska
Czy można przyspieszyć proces rozwoju menedżerów i faktycznie osiągnąć wymierne efekty? Czy diagnoza psychologiczna jest konieczna w działaniach rozwojowych? Na te pytania można było uzyskać odpowiedzi podczas wrześniowego
Śniadania HR.

Dział: Raport

W pracy jesteśmy tacy sami? Wyzwania
w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością

W jaki sposób pracownicy z niepełnosprawnością funkcjonują w życiu zawodowym? Jakie wyzwania i bariery napotykają pracodawcy w procesie przygotowania organizacji do rekrutacji i integracji osób z orzeczeniem? Te kwestie m.in. były przedmiotem badania „Pracodawca na TAK”.

Jaka branża potrzebuje kobiet? 
Dlaczego tak mało kobiet jest zatrudnianych w firmach technologicznych? Czy jednorodne zespoły są w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania i przyspieszać rozwój gospodarki? Jak wreszcie zwiększać aktywność kobiet w tym obszarze?

Dział: HRM

Terminator za biurkiem

Jesteśmy świadkami rewolucji, którą od lat zapowiadali twórcy science fiction. Zmierzamy do momentu, kiedy ilość pracy wykonywanej przez roboty będzie większa od tej zależnej od ludzkich rąk. Działy HR będą się musiały z tym wyzwaniem zmierzyć. I to raczej szybciej niż później, bo automatyzacja nieuchronnie postępuje.

Co komu w duszy gra? 
Budowanie zaangażowania u przedstawicieli różnych pokoleń jest
wyzwaniem. Dlaczego warto mieć zaangażowanych pracowników? Co wpływa na budowanie tego zaangażowania? Jak znaleźć w tym obszarze złoty środek?

Dobór pary mentoringowej
Odradzający i zmieniający się model relacji mistrz–uczeń niezmiennie opiera się na efektywności tej relacji. Jednym z kluczowych wyzwań jest dobranie pary w taki sposób, aby osiągnąć założony cel programu mentoringowego, a przy tym aby obie strony czuły się komfortowo.

Postawy w organizacjach jako ważny element kulturowy
Różnice w postawach menedżerów firmy mogą utrudniać podjęcie optymalnych decyzji i negatywnie wpłynąć na realizację celów organizacyjnych. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

Dział: Edukacja i rozwój

Ryzyko utraty wiedzy

Jak zarządzać wiedzą w organizacji? W jaki sposób zachęcać doświadczonych pracowników do dzielenia się wiedzą z innymi współpracownikami? Jak chronić kluczowe dla firmy informacje?
Co jest miarą skuteczności zarządzania wiedzą?

Jak w Covance zmienia się HR
W 2009 r. w  Covance funkcja HR na nowo określiła swoje priorytety i sposób działania. Wsłuchując się w głos klienta wewnętrznego, HR-owcy w większym stopniu stali się partnerami strategicznymi dbającymi wraz z menedżerami o rozwój talentów. Jakie były cele zmian, jak wyglądało ich wdrożenie i jakie trzeba było pokonać wyzwania?

Prawo

Oddelegowanie pracowników za granicę – zasady podlegania ubezpieczeniom

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej oddelegowują swoich pracowników do pracy na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Od czasu wstąpienia Polski do UE zasady takiego oddelegowania regulują przepisy wspólnotowe.

Obowiązki pracodawcy z zakresu bhp wobec telepracownika
Mimo iż co do zasady telepracownik wykonuje swoje obowiązki służbowe poza zakładem pracy, np. w domu, nie zwalnia to pracodawcy z obowiązków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wbrew pozorom większość z tych obowiązków jest takich samych jak w przypadku zatrudniania pracowników np. na terenie zakładu pracy..

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi