Liczba pracowników tymczasowych w trzecim kwartale 2018 spadła o 16 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W tej formie pracuje obecnie 335 tys. osób.

Czytaj też: Rola agencji zatrudnienia musi się zmienić >

Rynek kandydata sprawił, że pracodawca przestał być tą silniejszą stroną stosunku pracy. Pracownicy częściej zmieniają zatrudnienie, w szczególności pracownicy tymczasowi, którym teraz łatwiej niż kiedykolwiek znaleźć jest stałą pracę. Duża rotacja pracowników tymczasowych sprawia, że okres zatrudnienia jednego pracownika staje się coraz krótszy. Sytuacja rynkowa sama zmniejszyła popyt na tę formę pracy.

 


Duża część pracowników tymczasowych zostaje zatrudniona bezpośrednio przez pracodawcę użytkownika na długo przed osiągnięciem 18-miesięcznej długości zatrudnienia. Sytuacji nie ułatwia zbliżający się koniec limitów 18-miesięcznego zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika. Polskie Forum HR szacuje, że to ograniczenie długości zatrudnienia wpłynie na sytuację ok. 10 proc. pracowników. Zatem w zbliżających się miesiącach możemy spodziewać się kolejnych spadków w tym zakresie.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Prawa i obowiązki podmiotów pracy tymczasowej >

Bezpieczeństwo i higiena pracy pracownika tymczasowego >

Praca tymczasowa - aspekt HRM >

Zatrudnianie innych osób niebędących pracownikami agencji tymczasowej i kierowanie ich do wykonywania pracy tymczasowej >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >